International short film festival from Poznań, Poland.

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Short Waves Festival 2021

Nowości na Short Waves Festival 2020

Minęło pięć miesięcy od decyzji o przeniesieniu festiwalu na sierpień. Ten czas pozwolił organizatorom Short Waves Festival przyjrzeć się tradycyjnej formule festiwalu filmowego z innej perspektywy. Nowa, pandemiczna rzeczywistość oraz sezon letni sprzyjają nowościom – oto najważniejsze zmiany w programie i formule festiwalu.

 

Czas trwania

Festiwal został przeniesiony na sierpień (18-23.08), a towarzyszący mu program edukacyjny pod szyldem Hotel Europa odbędzie się w sierpniu (21-23.08) oraz październiku (20-25.10). Planowane w marcu otwarcie festiwalu Kino Forma w Pawilonie powróci 30.10 jako wydarzenie zamykające rok działań Short Waves Festival i Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte.

 

Dostęp do festiwalu

Tradycyjnie festiwal odbywał się wyłącznie w Poznaniu na ekranach kinowych. Nowością jest możliwość wzięcia udziału online, dzięki specjalnie wdrożonej, intuicyjnej platformie Filmchief Hub. Dostęp do zakupu karnetów online będzie ograniczony geoblokadą dla widzów z Polski, ale profesjonaliści z branży filmowej i media z całego świata mogą ubiegać się także o bezpłatne, limitowane akredytacje branżowe i medialne.

 

Przyjazna polityka cenowa

Karnet na edycję stacjonarną w marcu kosztował 120 złotych, natomiast dostęp do festiwalu online to jedynie 45 złotych. Dodatkowo, sierpniowe stacjonarne wydarzenia w Poznaniu w większości będą pokazywane w letniej cenie 10 złotych lub obowiązywać będą darmowe wejściówki.

 

Lokalizacje 

Lato otwiera nowe możliwości – aż 12 pokazów z programu przyjmie po raz pierwszy formę seansów plenerowych. Wielbicieli plenerów ucieszy także wędrujący klub festiwalowy – będziemy w aż 5 lokalizacjach: Schron, HOUSE Szkolna, Tama Bar, a także w ulubionych nadwarciańskich miejscówkach: Brzeg Wschodni i barbarka ze spokojem. O oprawę wydarzeń w każdym z klubów zadba reprezentacja poznańskiej sceny muzyki elektronicznej. 


Nowości programowe 

Festiwal otworzy specjalny pokaz filmów w Kinie na dziedzińcu CK Zamek, przygotowany w ramach cyklu Obrazy Wrażliwe, czyli w wersji dostępnej także dla widzów ze specjalnymi potrzebami (audiodeskrypcja, PJM). Kultowe filmowe domówki w ciemno – Random Home Cinema, powrócą jako Random Garden Cinema, czyli sekretne kino ogrodowe. Dzięki współpracy nawiązanej z Glasgow Short Film Festival sekcja spotlight wzbogaciła się o specjalny program krótkich metraży ze Szkocji. 

 

Innowacyjny program branżowy

Nowe możliwości, które stwarzają narzędzia online pozwoliły przygotować aż 4 panele dyskusyjne, w których weźmie udział 16 profesjonalistów z kilkunastu krajów, w tym gości z Kanady, Kolumbii czy Indonezji. Dyskusje w ramach programu branżowego będą osadzone w kontekście globalnej pandemii: porozmawiamy o współpracy między festiwalami, przyszłości technologii VR i filmu tańca, wspólnototwórczej roli kina oraz krytyce filmowej. Co istotne, dwa z czterech paneli są wynikiem współpracy trzech festiwali trwających równolegle w wersjach hybrydowych: Glasgow Short Film Festival, FeKK Ljubljana Short Film Festival oraz poznański Short Waves Festival i będą streamowane równolegle dla publiczności ze Szkocji, Słowenii i Polski.

 

Bezpieczeństwo 

Festiwal w czasach pandemii to także szczególna troska o komfort i bezpieczeństwo widzów. Wszystkie wydarzenia festiwalowe będą odbywały się z uwzględnieniem dystansu społecznego. Więcej informacji o bezpieczeństwie na festiwalu można znaleźć tutaj [LINK].