International short film festival from Poznań, Poland.

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Short Waves Festival 2020

Ostatnie Kino w działaniu przed wakacjami!

Trzecie spotkanie w ramach tegorocznego cyklu poświęcone będzie równości w edukacji. Zapraszamy do Pawilonu – wstęp jak zawsze wolny!

Na początku naszego życia szkoły stanowią dla nas najbliższe środowisko, wpływając na jednostkowe pomysły i wybory. Kolejne reformy edukacji na nowo kształtują doświadczenie młodych ludzi, jeszcze raz definiując przekazywane treści oraz podstawy programowe. Podczas spotkania chcielibyśmy zastanowić się jaka powinna być rola edukacji w życiu jednostki? Czy obecny kształt i założenia systemu edukacji pomagają wyrównywać nierówności, a może je pogłębiają? Jaki wpływ na przyszłą karierę zawodową ma renomowane liceum czy dyplom wyższej uczelni? Jak w polskim systemie edukacji funkcjonują osoby niepełnosprawne? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w ramach ostatniego w tym sezonie pokazu KINA W DZIAŁANIU!

KINO W DZIAŁANIU to inicjatywa, której celem jest  prezentacja najlepszych zaangażowanych społecznie filmów krótkometrażowych połączona z żywą dyskusją z udziałem zaproszonych gości. Dobrane tematycznie produkcje z całego świata będą pretekstem do rozmowy uczestników pokazu oraz ekspertów z danej dziedziny. Wydarzenia mają otwarty charakter – obowiązuje wstęp wolny na wszystkie projekcje. Projekt jest organizowany przez Fundację Ad Arte oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Partnerzy: Estrada Poznańska, Kino Muza, Pawilon.

Program filmowy:

Three Days, reż. Yingqing Gong,  United Kingdom 2017, fabuła, 20’

Egzamin szkolny to test nie tylko dla głównej bohaterki filmu – młodej chinki,  ale i całej jej rodziny, która będzie musiała zmierzyć się ze stresującą sytuacją.

Jordan Stories: WHY?, reż. Ayyon Al Quasam, Wielka Brytania/Jemen 2017, dokument 6’

Wielu chłopców w Jordanii musi pracować od najmłodszych lat, aby pomagać swoim rodzinom. Bader, młody syryjski uchodźca, jest w podobnym położeniu. Jego marzenie o podjęciu nauki może być przekreślone przez politykę kraju, w którym aktualnie się znajduje.

Proszę o ciszę, reż. Eri Mizutani, Polska 2017, dokument, 25’

Film zaprasza nas do tajemniczego świata, skrzętnie skrywanego przez mury wrocławskiej szkoły z internatem. Towarzysząc uczniom przez cały rok szkolny odkrywamy ich magiczną, dziecięcą rzeczywistość, która początkowo wydaje się nam odległa i niedostępna. Reżyserka przekracza w filmie trudne do pokonania bariery komunikacyjne między światem dorosłych i dzieci, światem słyszących i niesłyszących. Jej narzędziami są spokój i cierpliwość, a językiem komunikacji – nie słowa, lecz emocje.

SUMA: 51’

Zaproszeni goście:

Maciej Barczak – specjalista doradztwa zawodowego, obecnie pracujący w Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży

Łukasz Koperski  – doktorant w Instytucie Socjologii, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Pracownik Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Bada funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów.

Więcej informacji: Short Waves Festival oraz w wydarzeniu na Facebooku.

 

KINO W DZIAŁANIU: Równość w edukacji.
5.06.2018 / 18:00 / Pawilon
ul. Ewangelicka 1, Poznań
wstęp wolny