2020 — podsumowanie roku przez zespół Short Waves Festival

Emilia Mazik / Dyrektorka festiwalu
NAJLEPSZY SHORT
- Sun Dog, reż. Dorian Jespers, Belgia 2020. Od momentu, w którym zobaczyłam ten film zaraz po tym, kiedy wygrał festiwal w Rotterdamie, byłam przekonana, że powinniśmy pokazać go w Poznaniu na Short Waves Festival. Szczęśliwie udało się i Poznań odwiedził także reżyser, a film ostatecznie był także nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.
- Dustin, reż. Naïla Guiguet, Francja 2020. Wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem tego tytułu: Dustin to nie tylko ciekawy portret transpłciowej bohaterski, ale także najlepsza scena imprezy techno, jaką widziałam w filmie od dawna!
- Dune, reż. Gábor Ulrich, Węgry 2020. Z pozoru prosta animacja wprawiła mnie w kinie w istny trans – głównie z racji na hipnotyczny charakter i perfekcyjne udźwiękowienie.



NAJLEPSZY FESTIWALOWY MOMENT

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE ROKU

Szymon Stemplewski / Concept designer, programer
NAJLEPSZY SHORT



NAJLEPSZY FESTIWALOWY MOMENT

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE ROKU

Aleksandra Ławska / Koordynatorka programu, programerka
NAJLEPSZY SHORT
- This Means More, reż. Nicolas Gourault,
- Sun Dog, reż. Dorian Jespers,
- World, reż. Christine Haroutounian



NAJLEPSZY FESTIWALOWY MOMENT
Myślę, że Random Garden Cinema na Short Waves Festival, na którym w jakiś sposób doszło do mnie, że nasz festiwal odbywa się również fizycznie, i że to najlepsza rzecz w tym roku, która mnie spotyka.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE ROKU
- bezapelacyjnie SWF – mimo wielu trudności, najżywszy i najładniejszy obraz 2020 roku
- festiwal w Clermont-Ferrand, który zdążył odbyć się jeszcze offline. Dla mnie pierwsze spotkanie z tym legendarnym festiwalem i marketem filmowym, gdzie miałam szansę poznać masę wspaniałych postaci festiwalego świata krótkiego metrażu. Wydaje się jakby odbył się w równoległej rzeczywistości, ale to naprawdę miało miejsce w 2020!
- trudno może zakwalifikować to do wydarzeń online, ale chylę czoła inicjatywie „Jak tworzyć kulturę w sieci” – bardzo zgrabny i pomocny cykl edukacyjny, który wspiera na wielu poziomach wszystkich związanych z kulturą.

Ania Golon / Koordynatorka biura festiwalowego, Awesome Shorts
NAJLEPSZY SHORT
Spośród wszystkich shortów i teledysków (które, nie zapominajmy, też są shortami!) obejrzanych w 2020 moim absolutnym top i o ile nie numerem jeden jest Christine and The Queen — La Vita Nuova, reż. Colin Solal Cardo. trwa jedyne 13’48” ALE WARTO. (muzycznie i wizualnie)



NAJLEPSZY FESTIWALOWY MOMENT
Ciężko wybrać bo wyjątkowe jest to, że festiwal w ogóle odbył się w wersji OFFLINE, ale jeżeli mam wybierać nie*jeden szczególny moment to wymienię: wspaniałe Random Garden Cinema, wszystkie biurowe poranki i śniadania, no i mój absolutny highlight oraz w pewnym sensie sukces, do którego dołożyłam cegiełkę czyli wielki festiwalowy przemarsz z Brzegu Wschodniego do Domu Technika (kto zna topografię Poznania ten wie, że to kawał drogi i sam fakt doprowadzenia chociaż 1/3 śmiałków jest dużym sukcesem, a poza tym było dużo funu XD).

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE ROKU
Na pewno Short Waves Festival dlatego, że od marca żyliśmy w stresie czy w ogóle się odbędziemy, a od 5 lat rok bez SWF to coś czego nie jestem w stanie sobie wyobrazić. także FUCK YEAH! zrobiliśmy to dobrze! *NH i AFF — online, też było super : )

Dawid Skórzybut / Biuro festiwalowe
NAJLEPSZY SHORT
W tym roku mój filmowy umysł opanowało jeszcze większe uwielbienie dla symetrii, żywych, radosnych kolorów i chęć oderwania się od świata realnego. To właśnie taneczny film Cinderella Games oferuje m.in. eskapizm w stronę, opowiedzianej na nowo historii Kopciuszka. Tak przyjemnie barwny i sympatyczny dla oka obraz, w połączeniu z muzyką pochodzącą z baletu Prokofiewa, to relaks dla umysłu.



NAJLEPSZY FESTIWALOWY MOMENT
Przekroczenie progu biura festiwalowego na sierpniowej edycji Short Waves Festival…to wtedy dotarła do mnie myśl, że właśnie po raz pierwszy w życiu będę częścią festiwalu filmowego nie po stronie widza, a po stronie organizatora! Czego chcieć więcej w życiu kinomaniaka?! 😀

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE ROKU
interFACE, czyli dzieło uczestników warsztatów Filmowego Miasta: Świat Graczy. Ważne dla mnie ze względu na to, że kocham pracować przy projektach edukacyjnych i móc dawać szansę rozwoju ludziom z pasjami, a to właśnie ja miałem tę przyjemność sprawować opiekę nad uczestnikami — uczestnikami, którzy stworzyli najoryginalniejszy minifestiwal filmowy w 2020 roku!

Michał Tomaszewski / Koordynator obiegu kopii, tłumaczenia filmów
NAJLEPSZY SHORT
- The Deepest Hole, 2020, USA, reż. Matt McCormick, 12’
Jest coś perwersyjnego w stwierdzeniu, że w 2020 roku podobał mi się film o Supergłębokim Odwiercie Kolskim, czyli projekcie naukowym, który doprowadził do rzekomego dokopania się do piekła. Ten częściowo animowany dokument, korzystając z narracji z offu oraz fragmentów nagrań, przybliża nam całą otoczkę zdarzenia, który popłynęło na fali „szatańskiej paniki” w latach 90. Klimatem film ten można porównać do „Little Lower Than the Angels”, znanym pewnie widzom tegorocznej edycji SWF. Kto jest zaintrygowany, a nie zna tej historii, polecam się wstrzymać z zajrzeniem do sieci, bo niedługo będzie okazja go zobaczyć 🙂
- Mizuko, 2019, USA, reż. Kira Dane, Katelyn Rebelo, 15’
Bardzo osobisty animowany dokument na temat obecnie boleśnie aktualny. Przeżycia Japonki obecnie mieszkającej w Stanach mieszają się tutaj ze wspomnieniami z ojczyzny i pozwalają zapoznać się z duchowym, buddyjskim rytuałem towarzyszącym dotkliwej stracie. Film chwyta za serce, też dzięki świetnie dobranej, spokojnej, elektronicznej muzyce. Wizualnie kojarzy mi się z laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej z 2018 roku, „The Years”.
- T, 2019, USA, reż. Keisha Rae Witherspoon, 14’
Film-zagadka. Sam nie wiem do końca, czym jest (fabułą? dokumentem? eksperymentem?). Poznajemy tytułowy bal T – bal ku czci zmarłych i osoby, które w nim uczestniczą. Wychodząc od zwyczajności: rozmów o bliskich, skręcamy w coraz dziwniejsze rejony – na ekranie i w dialogach. Myślę, że strona filmu dobrze oddaje jego klimat: [LINK] (tak, to faktyczna strona).



NAJLEPSZY FESTIWALOWY MOMENT
I pokaz Random Garden Cinema w Kolegium Akademickim: Never Stop Trying
Wyjątkowy program z wyjątkowym filmem w wyjątkowym miejscu otwierający stary/nowy cykl festiwalu.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE ROKU
Mailchimp Presents: Support the Shorts
Na krótko przed odwołaniem marcowej edycji SWF (brrr, dreszcze nie od zimna), na innym kontynencie odwołano z powodu pandemii, chyba jako pierwsze w ogóle, inne duże wydarzenie – festiwal SXSW w Teksasie. Z tego powodu w kwietniu dwie znane amerykańskie marki, Mailchimp (ta bardziej znana) oraz dystrybutor Oscilloscope Laboratories (ta mniej znana, dystrybucyjny odpowiednik zlepu Gutek Film + Velvet Spoon) postanowiły wspomóc twórców “szortów” i dać im platformę do pokazania swoich filmów. W ciągu 3 tygodni zapełnili przygotowaną specjalnie stronę większą częścią planowanego programu konkursowego krótkich metraży. Do obejrzenia za darmo, bez geo-blokad. Było to jedno z pierwszych festiwalowych wydarzeń online. Strona działa do dziś i część filmów wciąż jest dostępna: [LINK]