
Program
Program
Pełny program w formacie PDF można pobrać TUTAJ.
Katalog do pobrania w formacie PDF jest dostępny TUTAJ.
Karnety i bilety już w sprzedaży! Więcej informacji w zakładce KARNETY / BILETY.
14. Short Waves Festival odbędzie się w dniach 14-19.06.2022 w Poznaniu & online. 6 czerwcowych dni to 100 wydarzeń w 20 lokalizacjach przestrzeni miejskiej Poznania i prawie 300 filmów, w tym 89 konkursowych (5 konkursów: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Konkurs Urban View o architekturze, designie, miastach i ich mieszkańcach i Dances with Camera o tańcu, ruchu i ekspresji ciała zaklętych w oku kamery). W programie także rozrywkowe pasma tematyczne, takie jak Horror, Musical czy Queer Shorts; segment fokusowy prezentujący w tym roku m.in kinematografię Rumunii czy przegląd shortów nominowanych do prestiżowych nagród filmowych; zupełnie nowa sekcja Long Story Short, czyli pokazy filmów pełnometrażowych i mniej znanych krótkich metraży wielkich reżyserów, m.in. Pedro Almodóvara czy Mike’a Millsa; wydarzenia audiowizualne, muzyczne i wyjście poza salę kinową – seanse plenerowe, w klubach, galeriach czy prywatnych ogrodach Poznaniaków pod hasłem Random Garden Cinema – autorskiego cyklu Short Waves Festival, gdzie lokalizacja jest trzymana w sekrecie do samego końca, a pokazy okraszone niezwykłą atmosferą intymnego garden party z zestawem filmów, przekąskami i specjalnie przygotowaną oprawą wizualną.
Pokazy Konkursowe
Konkurs Międzynarodowy zaprasza w tym roku do obejrzenia sześciu programów składających się z 36 tytułów pochodzących łącznie z 23 krajów. Zespół selekcyjny obejrzał ponad 2000 zgłoszeń i dyskutował godzinami, by wybrać najlepsze i najbardziej intrygujące filmy do ostatecznej selekcji.
Podczas oglądania setek zgłoszeń zawsze można zwrócić uwagę na pewne wyróżniające się trendy – drobne nowości fabularne, wizualne niespodzianki czy powracający język filmowy, a krótki format filmowy ma niezwykłą moc przewidywania zmian we współczesnym kinie. Ten rok charakteryzuje się eseistycznym podejściem formatu dokumentalnego, który stara się analizować obecną globalną sytuację. Komentarz wizualny jest wzmocniony przez słowa lektora, jakby same obrazy nie wystarczały, by opowiedzieć historie i podzielić się obawami. Poczucie zagubienia sprawia, że twórcy mają desperacką potrzebę rekonstrukcji świata, który zdaje się rozpadać. Po momentach stagnacji następuje silna chęć podniesienia głosu, zadawania pytań i wnikliwego zastanowienia się nad trudnymi tematami.
W jednym z filmów konkursowych, ciemność rozjaśnia się nierówno i nieoczekiwanie. Obraz jest nieostry, lecz pojawia się możliwość, by dostrzec i spróbować oswoić się z niepewnością. Ten zestaw konkursowy zdecydowanie stara się wychwytywać to, co trudno dostrzegalne. Prezentując aktualne trendy filmowe, selekcja Konkursu Międzynarodowego nadal jest w stanie zachować różnorodność form, języka filmowego i pomysłów, które zaskakują programerów i które, mamy nadzieję, spodobają się widzom tak bardzo jak nam.
Liniowe postrzeganie czasu zaczęło ostatnio stawać się coraz bardziej kłopotliwe. Niepewna przyszłość ma formę rzekomo stabilnego i bezpiecznego planowania. Nie jesteście pewni nadchodzących wydarzeń? Rzućmy się w wir czasu, gdzie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stają się zawiłą i fascynującą niewiadomą.
- (third study for) Swedge of Heaven
„Swedge of Heaven” to projekt charakterystyczny dla artysty, skupiający się na wpływie miejsca na odczucia bohatera – szczególnie z perspektywy więzi z miejscem, będąc jednocześnie obcym wobec niego.
Wielka Brytania / 2020 / Animacja, eksperyment / 15’ / Richard Forbes-Hamilton
- Dima, Dmitry, Dmytro. Glory to the Heroes
„Dima, Dmitry, Dmytro. Glory to the Heroes” wykorzystuje archiwalne zdjęcia oraz po części historyczną narrację, by zgłębić pojęcia tożsamości i kultury oraz potęgę archiwów we współczesnej Ukrainie.
Ukraina / 2021 / Dokument, eksperyment / 23’/ Clemens Poole
- Becoming Male in the Middle Ages
Mirene i André to heteroseksualna para zmagająca się z bezpłodnością. Carl i Vicente to homoseksualna para, która poddaje się eksperymentalnej procedurze, by mieć biologiczne dziecko. Klasyczne zdjęcia kontrastują z narracją o charakterze science-fiction, by zaprezentować świeże spojrzenie na gender, reprodukcję, normatywność oraz koncept rodziny.
Portugalia / 2022 / Fabuła / 22’ / Pedro Neves Marques
- Gotta Fabricate Your Own Gifts
Śnieg zaczyna pokrywać miasto, a jego mieszkańcy rozmawiają na temat nowej technologii, która potrafi czytać w myślach i odwiedzają tajemniczy park, w którym można całować się z hologramami aż do ich dematerializacji.
Szwajcaria / 2021 / Fabuła / 11′ / Cyril Schäublin
- Zoon
W ciemnych bagnach nocnego lasu grupa lśniących aksolotli jest w rui, ocierając się o siebie i skubiąc nawzajem swoje kończyny. Wkrótce znacznie większy, dwunożny mieszkaniec lasu napotyka zmysłową grupę i sięga w dół, by pożreć jedno z małych, lśniących stworzeń. Gdy zaczyna świtać, na wyższych konarach zaczyna się wesoła zabawa.
Niemcy / 2021 / Animacja / 5’ / Jonatan Schwenk
- Plans for the Future
Kto ma wpływ na to, co jest prawdziwe, a co nie? „Plans for the Future” dokumentuje wizyty reżyserki u różnych wróżek. Film kwestionuje to, w jaki sposób formułujemy światopoglądy i opieramy się na istniejących duchowych systemach przekonań, by zrozumieć nasz świat.
Wielka Brytania / 2021 / Dokument, eksperyment / 13’ / Dana Venezia
Pokazy:
CK Zamek | Sala Wielka | 14.06.2022 | 14:00 | 90’ + Q&A | BILETY
Kino Muza | Sala 2 | 16.06.2022 | 18:00 | 90’ + Q&A | BILETY
Dla tych, którzy nie są fanami opuszczania swojej strefy komfortu oraz tych, dla których planowanie jest sposobem na przetrwanie trudnych kryzysów egzystencjalnych. Perfekcja dobrze naoliwionej maszyny, która sprawia, że można cieszyć się rytmem bezpieczeństwa i dobrze wykonanej pracy. Ale co jeśli nagle pęknie jeden mały trybik?
- Adjusting
Poprzez obserwację uroczego psa, który nie daje się ujarzmić swojej trenerce, „Adjusting” prezentuje refleksję na temat względności jakiejkolwiek władzy, która stara się uczynić nas posłusznymi za pomocą kary i nagrody.
Serbia / 2021 / Dokument / 20’ / Dejan Petrović
- Nights and Days in July
Kobieta zostaje sama w mieście podczas letnich dni. Próbuje skontaktować się z innymi przez telefon i uciec od przytłaczającej ją nudy.
Szwecja / 2021 / Fabuła / 15’ / Jana Bringlöv Ekspong
- The Human Torch
„The Human Torch” to jednoujęciowy film krótkometrażowy obserwujący przejście dla pieszych w godzinach nocnych, gdzie posłuszni obywatele czekają na zmianę światła. Film mówi o utracie poczucia bezpieczeństwa w świecie, który zmienia się bez kontroli.
Finlandia / 2021 / Fabuła / 6’ / Risto-Pekka Blom
- Sierra
Ojciec i syn zaczynają przegrywać wyścig samochodowy. By wygrać, chłopiec przemienia się w oponę. „Sierra” wciąga nas w surrealistyczny świat wyścigów samochodowych.
Estonia / 2021 / Animacja / 16’ / Sander Joon
- Anabase
Genewa pogrąża się w melancholii, gdy spotykają się dwie gwiazdy.
Szwajcaria / 2021 / Fabuła / 28’ / Benjamin Goubet
Pokazy:
CK Zamek | Sala Wielka | 14.06.2022 | 18:00 | 90’ + Q&A | BILETY
Kino Muza | Sala 2 | 15.06.2022 | 14:00 | 90’ + Q&A | BILETY
Pod skórą narasta napięcie. Wkrótce się uspokoi, jednak najpierw zatoczy koło frustracji, gniewu i zagubienia. Pozornie spokojna stagnacja to tylko cisza przed burzą. Wszystko czego nam potrzeba to pozytywne wibracje połączone z satysfakcjonującym uwolnieniem wszystkich przytłaczających uczuć. Daj się ponieść szaleństwu!
- The Parents’ Room
Rodzina zbiera się wokół łóżka, by przy akompaniamencie kosa zaśpiewać pieśń żałobną, będącą elegią dla nich samych.
Włochy, Wielka Brytania / 2021 / Fabuła, animacja, musical / 10’ / Diego Marcon
- Rampante (Seabreaker)
Santi jest nastoletnim ojcem, który mieszka w małym nadmorskim miasteczku. W ciągu dnia pracuje jako rybak, a w nocy łowi owoce morza. W czasie gdy jego dziewczyna Lucía zajmuje się ich dzieckiem, przeciążony odpowiedzialnością Santi szuka ukojenia i odkupienia w morzu.
Hiszpania / 2022 / Fabuła / 25’/ Eloy Domínguez Serén
- A ROADSIDE WITH A VIEW
Wykorzystując eksperymentalną i performatywną formę wyrazu, „A Roadside with a View” skupia się na odczuwaniu przestrzeni poprzez pozy i ruch ciała, by uchwycić jej istotę.
Niemcy / 2020 / Fabuła, eksperyment / 4’/ Paul Razlaf
- All The Things You Leave Behind
Strategiczne umiejscowienie i polityczne stanowisko Tajlandii sprawiły, że stała się idealnym sprzymierzeńcem dla Stanów Zjednoczonych podczas wojny w Wietnamie. Poprzez zadziwiającą mieszankę bieżących i archiwalnych obrazów, „All the Things You Leave Behind” stosuje precyzyjną krytykę, by przeanalizować mało znaną kartę historii współczesnej, symbolizującą grę o władzę i działania wojenne.
Tajlandia / 2022 / Dokument, eksperyment / 18’/ Chanasorn Chaikitiporn
- Über Wasser (On Solid Ground)
Lato w mieście. Uczucie chłodu po porannej kąpieli w rzece szybko znika. Gdy upał dosięga miasto, niczym lupa sprawia, że codzienne trywialne niedogodności nagle stają się nie do zniesienia. Eli próbuje uciec od ścisku i wrzenia miasta, jednak wciąż spotyka się z agresją. Jej wściekłość zaczyna narastać.
Szwajcaria / 2021 / Fabuła / 12’ / Jela Hasler
- Solidarity
W 2021 roku, w środku pandemii, setki tysięcy ludzi wyszło na ulice Brazylii, by protestować przeciwko rządowi prezydenta Bolsonaro. Zainspirowany filmem Joyce Wieland z 1973 roku o tym samym tytule, „Solidarity” przedstawia manifestacje, skupiając się jednakże na ekspresji ludzkich rąk, a nie, jak u Wieland, stóp.
Brazylia / 2022 / Dokument / 8’ / Fernanda Pessoa
- GOOD VIBES IS ALL I NEED
Zgłębiając poczucie desperacji i zniecierpliwienia, film prezentuje podróż przez skrajności, stawiając pytania na temat szaleństwa i odkupienia.
Szwajcaria / 2021 / Fabuła, eksperyment / 6’ / Saro Vallejo
Pokazy:
CK Zamek | Sala Wielka | 15.06.2022 | 18:30 | 90’ + Q&A | BILETY
Kino Muza | Sala 2 | 16.06.2022 | 14:00 | 90’ + Q&A | BILETY
Przyjemne mrowienie w opuszkach palców i wokół szyi. Uzależniające uczucie relaksu, które nareszcie ocala cię od świata wypełnionego bodźcami, problemami i lękami. Jak nadchodzący świt, zawieszony między dniem a nocą, który rzuca nowe światło. Skorzystaj z odprężającej sesji wizualnej, dzięki której doświadczysz terapeutycznej przerwy oraz zmysłowych doznań przypominających trans. Kategoria wiekowa: +16
- Mars Exalté (Exalted Mars)
Miasto o świcie. Ruch uliczny przypomina przepływające czerwone i białe krwinki. Mężczyzna śpi, otoczony ciemnością – jest piękny, nagi, podniecający. Nigdy nie dowiemy się, o czym śni. Słońce wschodzi, a fasady drapaczy chmur zaczynają migotać.
Francja / 2022 / Fabuła / 18’ / Jean-Sébastien Chauvin
- when the moon was gibbous
Życie barwnej gromady bestii zostaje nagle przerwane przybyciem grupki ludzi, którzy są zdeterminowani, by ujarzmić jedną z nich.
Dania / 2021 / Animacja / 3’ / Erika Grace Strada
- Beity
„Beity” opowiada o matce, która czekając na powrót córki, zabija czas papierosami i dręczeniem personelu domowego, by uniknąć stawienia czoła własnemu cierpieniu.
Liban / 2021 / Fabuła / 15’ / Isabelle Mecattaf
- The Demands of Ordinary Devotion
„The Demands of Ordinary Devotion” zaprasza do refleksji nad aktem twórczym, perspektywą macierzyństwa oraz wątpliwościami związanymi z tworzeniem, balansem i kompozycją.
Belgia / 2022 / Fabuła, eksperyment / 12’/ Eva Giolo
- Squish!
„Squish!” to refleksja nad własną naturą przedstawiona za pomocą jaskrawych i płynnych form; przesiana przez starą i przewidywalną technologię, opartą na historii tajskiej animacji i współczesnej kulturze, a także proces ciągłej konstrukcji i deformacji nowych bytów, by symulować „ruchy”.
Tajlandia / 2021 / Fabuła, animacja, eeksperyment / 17’ / Tulapop Saenjaroen
- Places We’ll Breathe
„Places We’ll Breathe” to esej audiowizualny, który promuje wyobraźnię za pomocą dziennika podróżnego, składającego się ze skonstruowanych i anonimowych krajobrazów. Jest to notatka o przyszłości. Narracje, które przeplatają się w szczelinach pomiędzy wizualizacją, dźwiękiem i ekspresją, mówią o stracie, eksploracji, obecności, czujności, odpowiedzialności, zmaganiach i wolności.
Chorwacja / 2022 / Dokument, eksperyment / 22’ / Davor Sanvincenti
Pokazy:
CK Zamek | Sala Wielka | 15.06.2022 | 20:45 | 90’ + Q&A | BILETY
Kino Muza | Sala 2 | 17.06.2022 | 15:00 | 90’ + Q&A | BILETY
Mglistość wynikająca ze stanu świata, w którym żyjemy. Program prezentuje filmy, które odnoszą się do nieuchwytnych emocji, które krążą wokół nas. Trudno nam widzieć wyraźnie przez tę gęstą globalną mgłę, ale staramy się wykrzesać trochę radości, humoru i światła, które przebije się przez ciemne chmury.
- The Detection of Faint Companions
Pełnia. Wewnątrz. Prawdopodobnie nie w samotności.
Portugalia / 2021 / Animacja, eksperyment / 14’ / Sandro Aguilar
- Open Water – The ability to perceive walls
Rozwój percepcji w „Open Water…” nadaje filmowi dramatyczną strukturę. Na jej podstawie aranżujemy, nakładamy, łączymy i przeciwstawiamy kilka tematów: natura kontra stan człowieka, inwigilacja za pomocą sztucznej inteligencji oraz kryzys na Morzu Śródziemnym.
Austria / 2021 / Animacja, eksperyment / Georg Eckmayr
- THE CAPACITY FOR ADEQUATE ANGER
„THE CAPACITY FOR ADEQUATE ANGER” to próba stworzenia osobistej i autorefleksyjnej formy krytyki artystycznej, która skupia się na sztuce współczesnej, zarówno jej produkcji, jak i prezentacji, z perspektywy klasowej. Obok pytań na temat powiązań między negatywnym wpływem a sprawczością polityczną film problematyzuje pojęcia związane z możliwością awansu społecznego, którą dziedzina sztuki współczesnej zarówno tworzy, jak i zakłada.
Niemcy / 2021 / Dokument, eksperyment / 15’ / Vika Kirchenbauer
- Oczniak (Eyeshroom)
Film opowiada historię żółtego tworu – Oczniaka. Celem tego organizmu jest rozmnażanie i zajmowanie coraz to nowych terenów. Robi to w okrutny i bezkompromisowy sposób. Film „Oczniak” jest horrorem, którego akcja toczy się w lesie. Jest także opowieścią o relacji pomiędzy człowiekiem i naturą.
Polska / 2022 / Animacja / 8’ / Małgorzata Wowczak
- Marblehead
Życie tajemniczego człowieka, który mieszka pośród grobów na cmentarzu New Redeemer.
USA / 2021 / Fabuła / 10’ / Kevin Walker, Jack Auen
- Tout ce qui était proche s’éloigne (Everything Near Becomes Distant)
Mój przyjaciel Xiaoxin zaraził się chorobą oczu. Od tego czasu zaczął stopniowo tracić wzrok. W 2015 roku utracił go całkowicie. Powiedział mi, że przeraża go bycie całkowicie otoczonym czernią. Zdawało mi się, że mój przyjaciel jest w drodze do jakiegoś miejsca.
Francja / 2021 / Fabuła / 22’ / Yunyi Zhu
Pokazy:
CK Zamek | Sala Wielka | 16.06.2022 | 20:45 | 90’ + Q&A | BILETY
Kino Muza | Sala 2 | 18.06.2022 | 12:00 | 90’ + Q&A | BILETY
Och, hej, znowu tu jesteśmy? Historia, która lubi się powtarzać i prowadzi do rutyny, która może być nieznośnie frustrująca, ale czasami również uśmierza ból niepewności. Patrzenie w przeszłość może okazać się niekiedy zbyt nostalgiczne, ale nie martwmy się – nadchodzi kino, które oferuje niesamowitą możliwość aktualizowania minionych wydarzeń, dając przy tym dużo wsparcia.
- Golden Jubilee
W trzecim filmie z serii prac na temat pamięci, diaspory i dekolonizacji Sanzgiri próbuje odtworzyć krajobrazy Curchorem w indyjskim stanie Goa. Porusza kwestie kolonializmu i neokolonializmu poprzez pryzmat lokalnego ducha znanego jako Devchar i ponownie rozważa pojęcia wolności, utraty i odbudowy.
USA / 2021 / Dokument, eksperyment/ 19’ / Suneil Sanzgiri
- Uninhabited
Eksperymentalny film krótkometrażowy, który śledzi stany emocjonalne kobiety w ostatnich chwilach jej życia.
Chile / 2021 / Animacja / 7’ / Camila Donoso Astudillo
- 81 Meters
Wiosna 2021. Kinoman zaprasza na kameralną wycieczkę po ostatnich kinach studyjnych Łotwy, którym udało się przetrwać. Esej dokumentalny filmowany na taśmie 8mm otwiera drzwi do kin studyjnych w prawdopodobnie najtrudniejszym czasie w całej historii fizycznych sal kinowych. Są niedostępne dla publiczności, jednak zdają się żyć własnym życiem.
Łotwa / 2021 / Dokument / 14’ / Jānis Ābele
- Curupira and the Machine of the Destiny
Sfilmowany w 2021 roku na drogach autostrady BR-319 – Transamazoniki, oraz w miasteczku Realidade na południu Amazonii, „Curupira and the Machine of the Destiny” to spotkanie pomiędzy Curupirą, queerowym diabłem, który chroni lasy Brazylii, oraz wcieleniem ducha Iracemy, 14-letniej prostytutki.
Francja, Brazylia / 2021 / Fabuła / 25’ / Janaina Wagner
- What Dying Feels Like
Mysz recytuje wspomnienia z dzieciństwa w sterylnym salonie. Fragmenty alienującej przeszłości tworzą portret ludzkiego życia. Poczucie straty przenika atmosferę, a sama postać jest rozdarta między byciem człowiekiem a byciem myszą, pomiędzy byciem żywą a byciem w symulacji.
Holandia / 2021 / Animacja / 9’ / Philip Ullman
- Mulika
„Afronauta” wyłania się z wraku statku kosmicznego w kraterze wulkanicznym Mount Nyiragongo i schodzi do miasta poniżej. Spotykając ludzi współczesnej Gomy, zaczyna rozumieć, co musi zrobić, by zmienić przyszłość swoich ludzi.
Demokratyczna Republika Konga / 2021 / Fabuła / 14’ / Maisha Maene
Pokazy:
CK Zamek | Sala Wielka | 17.06.2022 | 20:45 | 90’ + Q&A | BILETY
Kino Muza | Sala 2 | 18.06.2022 | 14:30 | 90’ + Q&A | BILETY
Konkurs Polski to przede wszystkim przegląd najciekawszych zjawisk, które w tym roku zdarzyły się w rodzimym krótkim metrażu. W dwóch 90-minutowych blokach zobaczymy 10 filmów stanowiących prawdziwą ucztę dla oka, ucha i umysłu. Znalazło się w nich miejsce dla zadziornych animacji („Sperm Obsession”, „Pięć minut starsza”) oraz połączenia jej z filmem aktorskim w „Turbo Love”. W pasjonujących formach fabularnych poznamy znikającego Mesjasza, dowiemy się, czym jest szereg syczący, ale też dostaniemy gęsiej skórki, wpadniemy w dygot, usłyszymy skowyt. Ważne miejsce w sekcji zajmują dokumenty: mierzące się z atmosferą wokół osób LGBTQ+ w Polsce („Dzielenie się”) czy przemocą wobec kobiet („Joanna d’Arc”). Kobiety, co dla nas ważne, wyreżyserowały połowę prezentowanych w Konkursie Polskim filmów, a wołanie o równość, walka o lepszy kraj i świat wydaje się łączyć wszystkie prezentowane filmy. Podobnie jak świeżość spojrzenia, umiejętność angażowania widza oraz dbałość o formę zamkniętą w krótkich falach mocnych emocji.
- Szereg syczący (The Clench)
Anna jest cenioną logopedką. Pewnego dnia w jej gabinecie pojawia się pacjentka, która narusza rutynę jej codzienności.
Polska / 2021 / Fabuła / 25’ / Marcin Kluczykowski
- Mów mi Mesjasz (Call me Messiah)
Alex jest prawiczkiem i początkującym raperem. Gdy na jednym ze swoich koncertów przedawkowuje alkohol z narkotykami, nie może zaakceptować swojej scenicznej kompromitacji. W poszukiwaniu kolejnej działki poznaje Vanessę, od której dostaje narkotyk dający niewidzialność.
Polska / 2021 / Fabuła / 17’ / Andrzej Brzózka
- Dzielenie się (Sharing)
Dokument pokazujący zderzenie trzech pokoleń, kultury polskiej i Święta Bożego Narodzenia z coming outem homoseksualnej wnuczki/córki/siostry.
Polska / 2021 / Dokument / 13’ / Natalia Sara Skorupska
- Sperm Obsession
Film „Sperm Obsession” jest historią połączenia obsesji zbierania spermy z niemożliwością zdecydowania się na jej użycie. Bohaterka jest uwikłana w jednorazowe historie miłosne, a jedyna stała relacja łączy ją z rybką. Co się stanie, jak akwarium rybki będzie jedynym wolnym miejscem na kolejną lodówkę do przechowywania spermy?
Polska / 2021 / Animacja / 6’ / Klaudia Prabucka, Piotr Michalski
- Gęś (Goose)
Podczas przygotowań do świąt w rodzinnym domu Ewy mają miejsce niepokojące zdarzenia. Skłócone matka i córka z początku obwiniają się o nie nawzajem, ale wkrótce okazuje się, że autorem pojawiających się tu i ówdzie erotycznych napisów jest ktoś spoza grona domowników. Kiedy wypadki nabierają naprawdę dramatycznego obrotu, kobiety postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i dać intruzowi nauczkę.
Polska / 2021 / Fabuła / 30’ / Maria Wider
Pokazy:
Kino Muza | Sala 1 | 16.06.2022 | 16:00 | 90’ + Q&A | BILETY
CK Zamek | Kino Pałacowe | 17.06.2022 | 20:00 | 90’ + Q&A | BILETY
- Skowyt (The Howling)
Kuba dorasta w małej wiosce, w której nic się nie dzieje. Wychowuje go ojciec alkoholik, zajmujący się na co dzień hodowlą owiec. Pewnego dnia, we wsi pojawia się stary znajomy z dużego miasta. Główny bohater wchodzi w okres odkrywania swojej seksualności i szybko staje przed trudnym wyborem.
Polska / 2021 / Fabuła / 30’ / Bartosz Brzeziński
- Pięć minut starsza (Five Minutes Older)
Siostry bliźniaczki Mela i Zenia jadą nad jezioro spędzić razem leniwe letnie popołudnie. Ich więź jest tak bliska, że nie wiadomo, gdzie kończy się życie jednej, a zaczyna drugiej… Każda z nich oscyluje między byciem dla drugiej największym błogosławieństwem i najcięższym brzemieniem.
Polska / 2021 / Animacja / 6’ / Sara Szymańska
- Dygot (Quiver)
Justyna jest młodą studentką tańca, a jej życie jest pełne miłości, ruchu i imprez. Pewnej spokojnej jesiennej nocy dochodzi do brutalnego wydarzenia, które przerywa jej beztroskę.
Polska / 2022 / Fabuła / 14’ / Joanna Różniak
- Joanna d’Arc
Aneta od kilku miesięcy zarządza salonem masażu erotycznego we Francji. Wyjechała z Polski, żeby odnaleźć swoją drogę, ale nic nie układa się tak, jakby sobie tego życzyła. Coraz większe problemy z mężem oraz dorastające dzieci pchną ją do decyzji, żeby wziąć sprawy w swoje ręce.
Polska / 2021 / Dokument / 30’ / Aleksander Szamałek
- Turbo Love
Aspirująca do bycia love guru Olivia robi tutorial na Youtube’a, instruując o Turbo Love – programie komputerowym, który ma zapewniać pełną kontrolę nad życiem miłosnym.
Polska / 2021 / Animacja, fabuła/ 7’ / Alicja Jasina
Pokazy:
Kino Muza | Sala 1 | 17.06.2022 | 17:00 | 90’ + Q&A | BILETY
CK Zamek | Kino Pałacowe | 18.06.2022 | 13:30 | 90’ + Q&A | BILETY
KPFE to przestrzeń przesuwania granic, tego czym polskie kino może być, zarazem pomost między sztuką współczesną a kinem. Twórcze napięcie powstaje właśnie na styku tych światów. KPFE to także ciągłe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: czym obecnie, w Polsce jest film eksperymentalny.
Historycznie dla awangardy filmowej, często tematem było samo medium filmowe i materialność taśmy. W dobie cyfrowej, współczesne polskie twórczynie i twórcy także zadają wprost pytania o tym czym dziś jest film, rozmontowując kinowe technologie – czasem dosłownie!
Czy „eksperymentalność” to pewien katalog konwencji estetycznych? Jeśli tak, to ten zbiór były niezwykle szeroki, bo w KPFE zobaczymy zarówno abstrakcyjną, analogową animację, niefabularne, niemal surrealistyczne filmy aktorskie, jak i spokojne dokumenty, z których bohaterkami i bohaterkami chcemy się zaprzyjaźnić.
Obecność tej ostatniej formy świadczy o tym, że polskie twórczynie i twórcy, podobnie jak artystki na świecie eksplorują obszar pomiędzy fikcją a rzeczywistością, niekiedy zacierając granice między nimi, ale też często stając po stronie wyzwań rzeczywistości.
- relation
Film stanowi dokumentalny zapis wiercenia dziury w soczewce kamery.
Polska / 2021 / Eksperyment / 5’ / Daniel Dąbrowski
- The House that shadows built
Zielony ekran prowadzi nas przez fikcyjne studio filmowe. Jego główne atrakcje: kopalnie przekształcone w parki rozrywki, największy zielony ekran na Ziemi, przejażdżka kolejką górską przez drogi z westernów.
Polska / 2021 / Eksperyment / 19’ / Zuza Banasińska
- Meshes of affection
Sen stworzony przez letnią gorączkę. Izolacja, która powoduje tęsknotę za ciałem. Film inspirowany pracami Mayi Deren.
Polska / 2022 / Eksperyment / 2’ / Weronika Joanna Wiśniewska
- To my friends. Next room (Hotel Monterey)
W bezpośredni sposób opowiada historię stworzenia utopijnej wspólnoty. Jej losy ściśle splatają się z historią miejsca, które zajmuje, gospodarką oraz wizją reżysera. Typologia mieszkania zajmowanego przez bohaterów okazuje się trwalsza niż potrzeba zmiany funkcji tego miejsca i form jego zamieszkiwania.
Polska / 2021 / Eksperyment / 9’ / Jan Domicz
- Mon chéri Soviétique
Opowieść o ostatnich żołnierzach radzieckich opuszczających Polskę w latach 90. XX wieku, stworzona za pomocą setek zdjęć wykonanych przez anonimowego fotografa geja.
Polska / 2021 / Dokument, eksperyment / 28’ / Karol Radziszewski
Pokazy:
CK Zamek | Scena Nowa | 14.06.2022 | 19:00 | 60’ + Q&A | BILETY
CK Zamek | Scena Nowa | 17.06.2022 | 15:00 | 60’ | BILETY
Online | 14-19.06.2022 | START SPRZEDAŻY BILETÓW ONLINE: 7.06
- Broadcaster
Abstrakcyjny animowany teledysk do muzyki zespołu z Wielkiej Brytanii, Squid.
Polska, Wielka Brytania / 2020 / Eksperyment, teledysk / 6’ / Wiesława Ruta
- puddles
W filmie bycie ochlapywanym wodą jest przedstawione jako nieprzyjemne, melancholijne doświadczenie. Po powrocie do Amsterdamu chciałem znowu zostać ochlapany kałużą, jednak z jakiegoś powodu w październiku nie padało tak dużo jak zwykle i nie było wystarczająco dużo kałuż. Jest to film drogi, pogoń za największymi i najpiękniejszymi kałużami w mieście.
Polska, Holandia / 2021 / Eksperyment / 10’ / Piotr Urbaniec
- Atonan Dancing
Atonan to awatar człowieka zmagającego się z bezradnością i niekontrolowaną frustracją. Staje w obliczu strachu przed zniszczeniem i pragnieniem nadmiernej konsumpcji. By zbliżyć się do tej rzeczywistości, praktykuje rytuał szamański. Atonan rejestruje ten proces w krajobrazie typu ziemia niczyja. Miejsce przed czasem lub po upadku świata, jaki znamy.
Polska / 2021 / Eksperyment / 7’ / Bartek Arobal Kociemba, Mads Hemmingsen, Barbara Kai Kaniewska
- Czy ludzki krzyk na pewno się rozpada? (Does the human scream disappear?)
Film łączący wiele prób przedstawienia krzyku – w rysunkach olejnych, animacji i obiektach. Zjawisko okazało się coraz bardziej przestrzenne i ekspansywne, jakby nie tylko w dźwięku rozchodziło się echem.
Polska / 2022 / Eskperyment / 5’ / Ewelina Figarska
- Mapa ciała (Body Map)
Grupa pięciu wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. J. Korczaka w Szczecinie przez trzy tygodnie rejestruje swoją codzienność otrzymanymi w ramach warsztatów filmowych kompaktowymi aparatami. Nastoletnie żarty i marzenia przeplatają się z surowymi realiami życia w ośrodku.
Polska / 2021 / Dokument, eksperyment / 34’ / Krystyna Dobrzańska
Pokazy:
CK Zamek | Scena Nowa | 15.06.2022 | 19:00 | 60’ + Q&A | BILETY
CK Zamek | Scena Nowa | 17.06.2022 | 16:30 | 60’ | BILETY
Online | 14-19.06.2022 | START SPRZEDAŻY BILETÓW ONLINE: 7.06
- Ziemia wchłonie to wszystko (The Earth Will Swallow It All)
Zmiana systemu politycznego, która miała miejsce w Polsce na początku lat 90., niosła ze sobą nie tylko nadzieje związane ze społeczną i gospodarczą transformacją, ale także niepokoje i lęki. Obawy te były wówczas traktowane jako świadectwo nieprzystawalności do nowego kapitalistycznego porządku i tym samym konsekwentnie spychane na margines debaty publicznej. Film stanowi próbę przywołania traumatycznych doświadczeń z tego okresu.
Polska / 2022 / Animacja, dokument, eksperyment / 9’ / Dominik Ritszel
- SOLILOQUIUM
Wizualny portret mowy wewnętrznej człowieka, płynących niczym rzeka myśli z intencją poszukiwania prawdy. Alfabet odczuć, skojarzeń, lęków, wspomnień… Obezwładniających nasz umysł, od których nigdy nie uciekniemy. To od nas zależy jaki nadamy im kierunek.
Polska / 2022 / Eksperyment/ 10’ / Karolina Monwid-Olechnowicz
- Merboys
Film dokumentuje jednorazowy występ, odwrotną rekonstrukcję wydarzeń archiwalnych, dziwaczne odtworzenie procesu wchodzenia w relację z silnie systemową architekturą basenu.
Polska / 2021 / Eksperyment / 13’ / Kuba Stępień
- TANAKA’S DIARY
Historia japońskich turystów na wycieczce po Europie w 1970 roku, opowiedziana przy pomocy materiałów archiwalnych zachowanych na taśmie 8mm.
Polska, Niemcy / 2021 / Dokument, eksperyment / 21’ / Filip Jacobson
- Spatial Exploration of Meaning
Z otchłani chaosu wyłania się istota. Jej ślepe ruchy, podyktowane instynktem, zaczynają tworzyć sieć uporządkowanych relacji ze światem. Czy ta więź wytrzyma brutalność rzeczywistości?
Polska / 2020 / Eksperyment / 10’ / Marcel Gadalski
Pokazy:
CK Zamek | Scena Nowa | 16.06.2022 | 19:00 | 60’ + Q&A | BILETY
CK Zamek | Scena Nowa | 17.06.2022 | 18:00 | 60’ + Q&A | BILETY
Online | 14-19.06.2022 | START SPRZEDAŻY BILETÓW ONLINE: 7.06
Dances with Camera to międzynarodowy, tematyczny konkurs poświęcony filmom, których wspólnym mianownikiem jest fizyczna ekspresja i taniec – w najszerszym rozumieniu tego pojęcia! Ruch jest uniwersalnym językiem, którym nierzadko można wyrazić to, co wymyka się słowom. Dlatego program Dances with Camera to znacznie więcej, niż tylko estetyczna uczta. Poprowadzi nas przez szerokie spektrum nastrojów – od humoru po nostalgię, od ironii po patos – prezentując obrazy abstrakcyjne i surrealistyczne, jak również głęboko refleksyjne i pełne emocji, eksplorujące społeczne doświadczenia.
W tym roku wyselekcjonowaliśmy 16 filmów z 10 krajów, które ubiegać się będą o nagrody Jury i publiczności. Wśród nich znajdziecie zarówno formy fabularne, jak i eksperymentalne, przemawiające różnorodnymi środkami filmu i choreografii.
Konkurs Dances with Camera już od 9 lat jest częścią Short Waves Festival, niezmiennie ciesząc się zainteresowaniem publiczności. W tym roku, oprócz głównego programu konkursowego, zapraszamy również na dwa pozakonkursowe sety tematyczne: mAPs – migrating Artist Project oraz Mov(i)e Flow.
- Unspoken
Światowej klasy choreograf tańca współczesnego Paul Lightfoot (Dyrektor Artystyczny the Netherlands Dance Theatre) traci ojca podczas pandemii. Brak możliwości pożegnania się z ojcem sprawia, że postanawia rozpocząć zdalną pracę z duńskim tancerzem. Wspólnie tworzą spektakl, który pozwoli mu przetworzyć emocje, które dzielił z wieloma ludźmi na całym świecie.
Botswana / 2021 / Dokument / 7’ / William Armstrong
- Ag:Au
Dwóch młodych bogów wyrusza w podróż, by stworzyć nowy świat.
Wielka Brytania / 2021 / Eksperyment / 3’ / Alex Cantouris
- Due North
Film o życiu i uosobieniu dzikiej przyrody.
Kanada / 2021 / Fabuła / 23’ / Chantal Caron
- An Evening with Taglioni
Film oparty na prawdziwej historii legendarnej baleriny Marie Taglioni, pierwszej kobiety tańczącej techniką en pointe, która wydarzyła się po zakończeniu przez nią kariery. Jej baletki zostały kupione przez fana… a potem przyrządzone jako posiłek na wystawne przyjęcie i podane 35 gościom.
Wielka Brytania / 2021 / Fabuła / 14’ / Jessica Wright, Morgann Runacre-Temple
- IO|OI
W „IO|OI”, za pomocą zabawy wymianą i tworzeniem, człowiek i jej dzieło tańczą razem w postindustrialnej katedrze. Artysta i jego twórczość prowadzą siebie nawzajem krok po kroku, wymieniając się częściami i pozostawiając po sobie więcej pytań niż odpowiedzi. Jest jedno pytanie, które góruje nad wszystkimi innymi: czy jesteśmy dziełem, czy twórcą?
Włochy / 2021 / Fabuła / 9’ / Francesco Lorusso
- Amani
W tej opowieści, zawieszonej pomiędzy rzeczywistością a fikcją, tajemniczy narrator opowiada historię Amani, młodego chłopca, którego pasją jest taniec. Jego niewinność i radość życia otwierają oczy narratora na ludzkość, która do tej pory nie była dla niego ważna. Jednak gdy pojawia się huk nocy, radość życia Amaniego znika, by ustąpić miejsca cierpieniu, które odbija się echem w ciszy równiny.
Kanada / 2021 / Fabuła / 17’ / Alliah Fafin
- Walls
Ojciec i syn. Dzielą ich nieujawnione tajemnice i urazy. Mur, który strzeże milczenia, wstrzymywanych łez, spojrzeń i nieśmiałego kontaktu. Brak komunikacji. Mimo to pojawia się pragnienie, by to wszystko zaakceptować, ponieważ łączy ich wspólna historia.
Hiszpania / 2022 / Fabuła / 10’ / Carmen Porras, Dani Cobarrubias
- When The Night Falls
Film tańca „When the Night Falls”opowiada historię kobiety, która ucieka przed okropnościami rozpadającego się społeczeństwa w niedalekiej przyszłości. Po drodze spotyka ludzi, od których zaufania zależy jej los.
Finlandia / 2021 / Fabuła / 10’ / Kimmo Leed
Pokazy:
CK Zamek | Kino Pałacowe | 15.06.2022 | 19:30 | 90’ + Q&A | BILETY
Konkurs Dances with Camera II:
- Firebird Reimagined
Człowiek, natura i technologia zderzają się w śmiałej, nowoczesnej interpretacji kultowego dzieła „Firebird”. Stworzony, by upamiętnić 50. rocznicę śmierci Strawińskiego, oryginalny eksperymentalny film tańca autorstwa McNicol Ballet Collective opiera się na narracji z poprzedniej epoki, jednak zawiera tematy, które znacznie lepiej odnoszą się do współczesnego świata.
Wielka Brytania / 2021 / Eksperyment / 6’ / Reżyser: Nauris Buksevics
- PASSAGE
Artysta foley tworzy dźwięki do filmu z udziałem konia ujeżdżeniowego i rozpływa się we własnej imitacji. Kręcony na 16mm taśmie, „PASSAGE” puszcza oko do Eadwearda Muybridge’a i jego przedkinowych eksperymentów z końmi.
Niemcy / 2020 / Eskperyment / 13’ / Rezyserka: Ann Oren
- Neon Phantom
João jest dostawcą, który marzy o motocyklu. Powiedziano mu, że wszystko będzie jak w musicalu.
Brazylia / 2021 / Fabuła / Reżyser: Leonardo Martinelli
- La Galerie
Podczas nocnej wizyty w muzeum niespodziewana więź pomiędzy kobietą a obrazem prowadzi do nieoczekiwanej podróży pomiędzy rzeczywistym a nierzeczywistym.
Kanada / 2021 / Fabuła / 11’ / Reżyser: Loup-William Théberge
- High Winds & Slippery Surfaces
W „High Winds & Slippery Surfaces” ulotne ciało walczy o utrzymanie kontroli nad ruchem, gdy znajduje się w niestabilnym i nieprzewidywalnym środowisku. Film eksperymentuje z dysonansem pomiędzy ruchem fizycznym, dźwiękiem i przestrzenią, by pobudzić zmysł kinestetyczny widza.
Wielka Brytania / 2021 / Eksperyment / 1’ / Reżyserzy: Corinne Jola, Pernille Spence, Zoë Irvine
- Tryptyk Warszawski (Warsaw Triptych)
Trzy przedstawione na ekranie etiudy korespondują ze sobą, stanowiąc jednocześnie trzy niezależne części. Jedne abstrakcyjne, wyjęte z rzeczywistości i skupione wokół emocji czy traum zaczerpniętych z tekstów poezji lub z historii, inne osadzone w przestrzeni wydarzeń wojennych, skupione wokół relacji międzyludzkich, które w tym okresie wystawiane były na próbę, a jeszcze inne inspirowane warstwą wizualną, samym kształtem i obrazem postaci uwiecznionych na zdjęciach.
Polska / 2021 / Fabuła / 15’ / Reżyserzy: Natalia Jóźwiak, Sebastian Piotrowicz
- Dancen
„Dancen” jest wynikiem krótkich, intymnych spotkań 5 tancerzy w Pina Bausch Centre, w przygotowaniu na serię występów ulicznych w Wuppertalu w Niemczech podczas września i października 2021. Film przygląda się ulotnym impulsom, które żyją pośród momentów dnia. Ich precyzyjna jakość mieści się pomiędzy cichymi nawykami, czyli przestrzenią zamieszkiwaną przez tęsknotę, marzenia, surrealizm.
Rumunia / 2021 / Fabuła / 16’ / Rezyserka: Corina Andrian
- Walks with Me
80-letnia Sanna mieszka sama ze swoimi wspomnieniami i roślinami doniczkowymi. Pewnego dnia Sanna widzi ze swojego okna zdarzenie, które sprawia, że wspomina przyjaciół i dostrzega własną samotność.
Finlandia / 2021 / Fabuła / 11’ / Reżyserka: Kati Kallio
Pokazy:
CK Zamek | Kino Pałacowe | 16.06.2022 | 19:30 | 90’ + Q&A | BILETY
- Firebird Reimagined
Człowiek, natura i technologia zderzają się w śmiałej, nowoczesnej interpretacji kultowego dzieła „Firebird”. Stworzony, by upamiętnić 50. rocznicę śmierci Strawińskiego, oryginalny eksperymentalny film tańca autorstwa McNicol Ballet Collective opiera się na narracji z poprzedniej epoki, jednak zawiera tematy, które znacznie lepiej odnoszą się do współczesnego świata.
Wielka Brytania / 2021 / Eksperyment / 6’ / Nauris Buksevics
- PASSAGE
Artysta foley tworzy dźwięki do filmu z udziałem konia ujeżdżeniowego i rozpływa się we własnej imitacji. Kręcony na 16mm taśmie, „PASSAGE” puszcza oko do Eadwearda Muybridge’a i jego przedkinowych eksperymentów z końmi.
Niemcy / 2020 / Eskperyment / 13’ / Ann Oren
- Neon Phantom
João jest dostawcą, który marzy o motocyklu. Powiedziano mu, że wszystko będzie jak w musicalu.
Brazylia / 2021 / Fabuła / Leonardo Martinelli
- La Galerie
Podczas nocnej wizyty w muzeum niespodziewana więź pomiędzy kobietą a obrazem prowadzi do nieoczekiwanej podróży pomiędzy rzeczywistym a nierzeczywistym.
Kanada / 2021 / Fabuła / 11’ / William Théberge
- High Winds & Slippery Surfaces
W „High Winds & Slippery Surfaces” ulotne ciało walczy o utrzymanie kontroli nad ruchem, gdy znajduje się w niestabilnym i nieprzewidywalnym środowisku. Film eksperymentuje z dysonansem pomiędzy ruchem fizycznym, dźwiękiem i przestrzenią, by pobudzić zmysł kinestetyczny widza.
Wielka Brytania / 2021 / Eksperyment / 1’ / Corinne Jola, Pernille Spence, Zoë Irvine
- Tryptyk Warszawski (Warsaw Triptych)
Trzy przedstawione na ekranie etiudy korespondują ze sobą, stanowiąc jednocześnie trzy niezależne części. Jedne abstrakcyjne, wyjęte z rzeczywistości i skupione wokół emocji czy traum zaczerpniętych z tekstów poezji lub z historii, inne osadzone w przestrzeni wydarzeń wojennych, skupione wokół relacji międzyludzkich, które w tym okresie wystawiane były na próbę, a jeszcze inne inspirowane warstwą wizualną, samym kształtem i obrazem postaci uwiecznionych na zdjęciach.
Polska / 2021 / Fabuła / 15’ / Natalia Jóźwiak, Sebastian Piotrowicz
- Dancen
„Dancen” jest wynikiem krótkich, intymnych spotkań 5 tancerzy w Pina Bausch Centre, w przygotowaniu na serię występów ulicznych w Wuppertalu w Niemczech podczas września i października 2021. Film przygląda się ulotnym impulsom, które żyją pośród momentów dnia. Ich precyzyjna jakość mieści się pomiędzy cichymi nawykami, czyli przestrzenią zamieszkiwaną przez tęsknotę, marzenia, surrealizm.
Rumunia / 2021 / Fabuła / 16’ / Corina Andrian
- Walks with Me
80-letnia Sanna mieszka sama ze swoimi wspomnieniami i roślinami doniczkowymi. Pewnego dnia Sanna widzi ze swojego okna zdarzenie, które sprawia, że wspomina przyjaciół i dostrzega własną samotność.
Finlandia / 2021 / Fabuła / 11’ / Kati Kallio
Pokazy:
CK Zamek | Kino Pałacowe | 16.06.2022 | 19:30 | 90’ + Q&A | BILETY
Konkurs Urban View to tematyczna sekcja konkursowa Short Waves Festival, która prezentuje wielowarstwowość i różnorodność przestrzeni miejskiej, w tym roku zawierając selekcję 13 filmów krótkometrażowych.
Niezależnie od tego czy filmy starają się być zaangażowane politycznie, pochodzą z zaplecza akademickiego, przyjmują formę manifestu czy są hołdem dla dziedzictwa architektonicznego – wszystkie łączy jeden element – niezwykła empatia w stosunku do miast i otaczających je przestrzeni urbanistycznych.
Mapowanie, dotykanie, obserwowanie – intensywnie namacalne filmy, które wykraczają poza narząd wzroku. Indywidualne spotkania z przestrzeniami miast stają się filtrami, które pomagają widzom spojrzeć na nie w nowy sposób. Podejście taktyczne Michela de Certeau jest bardzo mocno dostrzegalne w praktyce twórców filmowych, demonstrując ich niezwykłą umiejętność, by znaleźć nowe sposoby dotarcia do tego co niewidoczne, zmarginalizowane, pozbawione znaczenia i uniknąć konwencjonalnego podejścia do pejzażu miejskiego. Potrafią znaleźć w codziennych doświadczeniach historie, które mają znaczenie i krytykować tych, którzy nie chcą patrzeć.
Od osobistych do uniwersalnych. Od uniwersalnych do osobistych. Przespacerujmy się po przestrzeniach, które zachwycają, fascynują i stają się istnym świadectwem widzialności.
- Minimal Sway While Starting My Way Up
Podczas gdy inteligentna winda odkrywa świat, poznajemy niewidoczne gołym okiem połączenia między ekstremalnymi wysokościami – megawysoką wieżą, obiektem spekulacyjnym i symbolem społecznej, kulturowej i ekonomicznej dominacji – oraz ekstremalnymi głębokościami – kopalnią głębinową, miejscem wydobywania bogactw naturalnych i kolonialnej eksploatacji.
Holandia / 2021 / Dokument, eksperyment / 15′ / Stéphanie Lagarde
- Misty Picture
Obrazy zawalenia się bliźniaczych wież World Trade Center poprzedzone były wielokrotnymi inscenizacjami budynków. W „Misty Picture” fikcyjne motywy łączą się ze sobą: symfonia miejska, film katastroficzny i terapia traumy medialnej stają się jednością.
Niemcy / 2021 / Fabuła, eskperyment / 16’ / Christoph Girardet, Matthias Müller
- A Banana Tree is No Coincidence
Dokument na temat miejskich roślin bananowych, które rosną w San Sebastián, popularnym miejscu turystycznym w Hiszpanii.
Hiszpania / 2021 / Dokument / 10’ / Luiza Gonçalves
- 2021–1985
Poufny raport o salonie projektanta Dino Gaviny stworzony przez Carlo Scarpę pomiędzy 1961 a 1963 rokiem. Szczegóły renowacji i zdjęcia z filmu Ellisa Dondy z 1985 roku.
Francja / 2021 / Dokument / 7’ / Stefano Miraglia
- AHORITA FRAMES
„Ahorita Frames” przenosi historie robotników zajmujących się azbestem z Nowego Jorku w 2001 roku przez granicę do Tijuany w 2019 roku, rekonfigurując w ten sposób polityczną kartografię stosunków władzy. Film nie tylko opisuje dewaluację imigrantek, ale także system symboliki kulturowej i jego kolonialną narrację.
Niemcy / 2021 / Dokument / 22’ / Angelika Levi
- Silence of the World
Operator „pogrążony w cieniu” z wyjątkowym punktem widzenia i starą kamerą Beaulieu odkrywa świat na nowo, zdezorientowany i niepewny tajemniczej relacji między sobą a resztą świata.
Włochy / 2020 / Dokument, eksperyment / 8’ / Riccardo Palladino
Pokazy:
CK Zamek | Dziedziniec | 14.06.2022 | 21:30 | 90’ + Q&A | BILETY
CK Zamek | Sala Audiowizualna | 17.06.2022 | 13:30 | 90’ + Q&A | BILETY
- Piazzale d’Italia
Audiowizualny artefakt enigmatycznej architektury wznoszącej się u stóp placu. Świątynia? Muzeum? Centrum handlowe? Siedziba firmy? Nieustannie przemieszczając się między przeszłością a teraźniejszością, film bada losy trudnego do zdefiniowania budynku, ikony niejednoznacznego miejsca zawieszonego między Szwajcarią a Włochami.
Szwajcaria / 2021 / Dokument, eksperyment / 14’ / Enea Zucchetti
- Notes from the Periphery
Głównie kręcony na obrzeżach stale rozwijającego się portu Laem Chabang w Chon Buri w Tajlandii, „Notes from the Periphery” bada pojęcie terytorialności, zglobalizowanych sieci oraz własności poprzez fragmentaryczne relacje dotkniętych miejsc i społeczności w pobliżu, obserwuje kontenery wysyłkowe, które stają się narzędziem nadzoru oraz cykl życia wąsonogów.
Wielka Brytania / 2021 / Dokument / 14’/ Tulapop Saenjaroen
- Sun Surface
„Sun Surface” poetycko obraca się wokół zasad przepływu energii, kwestii nadmiaru, przyspieszenia gospodarki, wstrząsu klimatycznego, ale też kina jako urządzenia energetycznego, jego zdolności do przekładania zasad rzeczywistości czy uchwycenia tej części fikcji, która emanuje z rzeczywistości.
Francja/ 2021 / Fabuła / 16’ / Vincent Ceraudo, Benjamin Ramirez Perez
- Daedalus
Dedal to imię mitycznego architekta, któremu przypisywany jest Labirynt w Knossos na Krecie, który był tak skomplikowany, że potwór zwany Minotaurem nie mógł się z niego wydostać. „Daedalus” to symboliczna podróż wijąca się po drogach jako infrastrukturalnych nie-miejscach.
Włochy / 2021 / Dokument, eksperyment / 12’ / Devis Venturelli
- Expo Film (this film is memory)
Wykorzystując anonimowe domowe nagrania z Expo ‘67 w Montrealu, artystka postanawia odtworzyć pamięć, która być może nigdy nie istniała. Techniki manipulacji celuloidami i zaniku dźwięku łączą się, by przekształcić mityczny krajobraz w wysublimowaną przestrzeń zdezintegrowanej pamięci.
Kanada / 2020 / Fabuła, eksperyment / 10’ / Penny McCann
- MIRAFLORES
Trójka dzieciaków szukających historii. Grupa imprezujących przyjaciół. Nietypowy kościół, opuszczony basen i powalone drzewo na rondzie. To, co jest najbardziej niewzruszone w miejscu: otaczająca nas sceneria i wspomnienia wyryte w jej zakątkach.
Portugalia / 2021 / Fabuła / 18’ / Rodrigo Braz Teixeira
Pokazy:
CK Zamek | Dziedziniec | 15.06.2022 | 21:30 | 90’ + Q&A | BILETY
CK Zamek | Sala Audiowizualna | 18.06.2022 | 11:00 | 90’ + Q&A | BILETY
Program Fokusowy
Trzy programy prezentowane w sekcji fokusowej mają na celu przedstawienie różnorodności tematów, stylów i formatów istniejących w praktyce krótkometrażowej współczesnych rumuńskich filmowców, a także podjęcie szeregu zagadnień, które mogą dać widzom lepsze zrozumienie społecznego i kulturowego kontekstu obecnej Rumunii. Złożona z realistycznych filmów fabularnych, które pod względem formalnym przypominają uznaną Rumuńską Nową Falę, misternie wykonanych animacji, zaskakujących obrazów eksperymentalnych i prowokacyjnych filmów dokumentalnych found footage, selekcja przedstawia tętniący życiem kinowy krajobraz, który czeka na odkrycie.
Kuratorka: Oana Ghera
Program przygotowany dzięki wsparciu Instytutu Kultury Rumuńskiej.
Tłumaczenia filmów na język polski oraz tłumaczenia Q&A na Polski Język Migowy powstały we współpracy z Fundacją Deaf Respect.
Filmy zawarte w tym programie, stylistycznie nawiązujące do ugruntowanej już neorealistycznej tradycji współczesnego kina rumuńskiego, przedstawiają społeczeństwo nacechowane indywidualizmem i podziałami. Tutaj relacje rodzinne i tradycyjne wartości zaczęły określać większość interakcji społecznych, podczas gdy osoby z zewnątrz są często przedstawiane jako potencjalni wrogowie. Bohaterowie tych filmów jeden po drugim głoszą o wartości wspólnoty, o hojności i wierze, o grzechu hipokryzji czy poczuciu obowiązku. Twierdzą, że wznoszą się ponad powszechnymi podziałami, jednak ich działania są nimi kierowane pomimo dobrych intencji. A kto ma prawo decydować co jest dobre, a co złe w miejscu, w którym każdy musi sobie radzić sam?
Program:
- Last Trip to the Seaside
Rumunia / 2019 / Fabuła / 12’ / Adrian Voicu
- Black Clothes
Rumunia / 2017 / Fabuła / 20’ / Octav Chelaru
- Candy Can
Rumunia / 2021 / Animacja / 9’ / Anton Octavian
- Contraindications
Rumunia / 2020 / Fabuła / 18’ / Lucía Chicos
- Interfon 15
Rumunia / 2021 / Fabuła / 21’ / Andrei Epure
Pokaz:
Kino Muza | Sala 2 | 14.06.2022 | 16:30 | 90’ | BILETY
W poszukiwaniu więzi
Otulone atmosferą podobną do snu (choć czasami bardziej przypominającą koszmar), filmy w tym programie poruszają tematykę potrzeby kontaktu z drugą osobą. Fragmentaryczny montaż, płynna praca kamery, zmysłowe oświetlenie i żywy pejzaż dźwiękowy, tworzą niemal surrealistyczną perspektywę, która zrywa z konwencjonalnym obrazem tradycyjnego rumuńskiego krajobrazu filmowego. Bez swojego miejsca, zamknięci w swoich klaustrofobicznych realiach i/lub relacjach, bohaterowie uciekają zatapiając się w marzeniach, narkotykach i bujnych naturalnych krajobrazach, zawsze w poszukiwaniu odzwierciedlenia samych siebie w czyichś uczuciach i potrzebach. Wspólny papieros, piosenka, dotyk jak z bajki czy nienasycony pocałunek to jedne z wielu sposobów na wyrażenie uczuć, gdy słowa przestają już mieć znaczenie.
Program:
- When Night Meets Dawn / Romania / 2021 / Fiction / 20’
Director: Andreea Bortun / Contact: andreea@ideoideis.ro
- The Bed of Procrustes / Romania / 2018 / Fiction / 18’
Director: Andrian Imparatel / Contact: imparatelandrian@yahoo.com
- April, dream / Romania / 2017 / Fiction / 19’
Director: Andrei Inizian / Contact: andrei.inizian@gmail.com
- Fairy Fever / Romania / 2020 / Fiction / 27’
Director: Tudor Jurgiu / Contact: tudorjurgiu@yahoo.com
- Cradle / Romania / 2021 / Animation / 4’
Director: Paul Mureşan / Contact: laure.goasguen@miyu.fr
Pokaz:
Kino Muza | Sala 2 | 15.06.2022 | 18:15 | 90’ + Q&A | BILETY
Pragnienie przynależności
Nie uczestniczę w tej rzeczywistości, mówi podmiot, który ucieleśnia narratora pierwszego filmu krótkometrażowego zawartego w tym programie. Zdanie, które zdaje się dotyczyć wszystkich bohaterów w tych filmach, zarówno ludzkich jak i nie. Zgromadzone tu filmy, zróżnicowane pod względem formalnym, łączy pewna skłonność do zatrzymywania się w pustych przestrzeniach, wywołując wszechogarniające poczucie straty i wyobcowania. Utrata pierwotnej więzi z matką czy całkowita utrata matki, tęsknota za utraconym dzieciństwem czy niezdolność do bycia sobą pośród własnej rodziny lub nawet szerzej – na świecie, to tematy, których fundamentalną cechą jest nieopisana tęsknota za przynależnością.
Program:
- I am here / Romania / 2020 / Documentary / 15’
Director: Alina Manolache / Contact: alina@microdox.ro
- I was sleepwalking when I saw all these colors / Romania / 2021 / Experimental
Director: Bogdan Balla / Contact: bogdanballa1998@yahoo.com
- My mother is just one / Romania / 2018 / Experimental / 6’
Director: Teona Galgotiu / Contact: teonagal@gmail.com
- Kaimos / Romania / 2021 / Fiction / 28’
Director: Sarra Tsorakidis / Contact: s.tsorakidis@gmail.com
- Invisibles / Romania / 2020 / Animation / 10’
Director: 4inaroom / Contact: office@defilm.ro
- The trophy of youth / Romania / 2019 / Documentary /
Director: Razvan Oprescu, Romania / Contact: razvan_oprescu@ymail.com
Pokaz:
Kino Muza | Sala 2 | 16.06.2022 | 20:30 | 90’ + Q&A | BILETY
Otulone atmosferą podobną do snu (choć czasami bardziej przypominającą koszmar), filmy w tym programie poruszają tematykę potrzeby kontaktu z drugą osobą. Fragmentaryczny montaż, płynna praca kamery, zmysłowe oświetlenie i żywy pejzaż dźwiękowy, tworzą niemal surrealistyczną perspektywę, która zrywa z konwencjonalnym obrazem tradycyjnego rumuńskiego krajobrazu filmowego. Bez swojego miejsca, zamknięci w swoich klaustrofobicznych realiach i/lub relacjach, bohaterowie uciekają zatapiając się w marzeniach, narkotykach i bujnych naturalnych krajobrazach, zawsze w poszukiwaniu odzwierciedlenia samych siebie w czyichś uczuciach i potrzebach. Wspólny papieros, piosenka, dotyk jak z bajki czy nienasycony pocałunek to jedne z wielu sposobów na wyrażenie uczuć, gdy słowa przestają już mieć znaczenie.
Program:
- When Night Meets Dawn
Rumunia / 2021 / Fabuła / 20’ / Andreea Bortun
- The Bed of Procrustes
Rumunia / 2018 / Fabuła / 18’ / Andrian Imparatel
- April, dream
Rumunia / 2017 / Fabuła / 19’ / Andrei Inizian
- Fairy Fever
Rumunia / 2020 / Fabuła / 27’ / Tudor Jurgiu
- Cradle
Rumunia / 2021 / Animacja / 4’ / Paul Mureşan
Pokaz:
Kino Muza | Sala 2 | 15.06.2022 | 18:15 | 90’ + Q&A | BILETY
Pragnienie przynależności
Nie uczestniczę w tej rzeczywistości, mówi podmiot, który ucieleśnia narratora pierwszego filmu krótkometrażowego zawartego w tym programie. Zdanie, które zdaje się dotyczyć wszystkich bohaterów w tych filmach, zarówno ludzkich jak i nie. Zgromadzone tu filmy, zróżnicowane pod względem formalnym, łączy pewna skłonność do zatrzymywania się w pustych przestrzeniach, wywołując wszechogarniające poczucie straty i wyobcowania. Utrata pierwotnej więzi z matką czy całkowita utrata matki, tęsknota za utraconym dzieciństwem czy niezdolność do bycia sobą pośród własnej rodziny lub nawet szerzej – na świecie, to tematy, których fundamentalną cechą jest nieopisana tęsknota za przynależnością.
Program:
- I am here / Romania / 2020 / Documentary / 15’
Director: Alina Manolache / Contact: alina@microdox.ro
- I was sleepwalking when I saw all these colors / Romania / 2021 / Experimental
Director: Bogdan Balla / Contact: bogdanballa1998@yahoo.com
- My mother is just one / Romania / 2018 / Experimental / 6’
Director: Teona Galgotiu / Contact: teonagal@gmail.com
- Kaimos / Romania / 2021 / Fiction / 28’
Director: Sarra Tsorakidis / Contact: s.tsorakidis@gmail.com
- Invisibles / Romania / 2020 / Animation / 10’
Director: 4inaroom / Contact: office@defilm.ro
- The trophy of youth / Romania / 2019 / Documentary /
Director: Razvan Oprescu, Romania / Contact: razvan_oprescu@ymail.com
Pokaz:
Kino Muza | Sala 2 | 16.06.2022 | 20:30 | 90’ + Q&A | BILETY
Nie uczestniczę w tej rzeczywistości, mówi podmiot, który ucieleśnia narratora pierwszego filmu krótkometrażowego zawartego w tym programie. Zdanie, które zdaje się dotyczyć wszystkich bohaterów w tych filmach, zarówno ludzkich jak i nie. Zgromadzone tu filmy, zróżnicowane pod względem formalnym, łączy pewna skłonność do zatrzymywania się w pustych przestrzeniach, wywołując wszechogarniające poczucie straty i wyobcowania. Utrata pierwotnej więzi z matką czy całkowita utrata matki, tęsknota za utraconym dzieciństwem czy niezdolność do bycia sobą pośród własnej rodziny lub nawet szerzej – na świecie, to tematy, których fundamentalną cechą jest nieopisana tęsknota za przynależnością.
Program:
- I am here
Rumunia / 2020 / Dokument / 15’ / Alina Manolache
- I was sleepwalking when I saw all these colors
Rumunia / 2021 / Eksperyment / Bogdan Balla
- My mother is just one
Rumunia / 2018 / Eksperyment / 6’ / Teona Galgotiu
- Kaimos
Rumunia / 2021 / Fabuła/ 28’ / Sarra Tsorakidis
- Invisibles
Rumunia / 2020 / Animacja / 10’/ 4inaroom
- The trophy of youth
Rumunia / 2019 / Dokument / Razvan Oprescu, Romania
Pokaz:
Kino Muza | Sala 2 | 16.06.2022 | 20:30 | 90’ + Q&A | BILETY
Sekcja Fokus na Talent skupia się na eksploracji twórczości młodych i zdolnych artystów. W tym roku przyjrzymy się minimalistycznym produkcjom uznanej artystki wizualnej Anouk De Clercq oraz filmom absolwentów prestiżowej belgijskiej szkoły artystycznej KASK.
Anouk De Clercq jest jedną z czołowych artystek, która hipnotyzuje konsekwencją i mocą języka filmowego. Fenomen ciemnego ekranu, który wnosi bogactwo i fascynację nieobecnością, zaskakuje delikatnymi iluminacjami. Napięte przeciwstawienia kolorystyczne w minimalistycznym kontekście tworzą wyszukane wszechświaty, które prowadzą do zaprzeczenia pewności. W jej sześciu wybranych pracach, widownia Short Waves Festival będzie miała możliwość doświadczyć elektryzującej poezji kina wzmocnionej skomplikowaną grą pomiędzy pozytywem a negatywem.
Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat praktyki artystycznej Anouk De Clercq.
Anouk De Clercq bada potencjał języka audiowizualnego w tworzeniu możliwych światów. Jej ostatnia praca opiera się na utopijnej idei „radykalnej empatii”. Jej prace były pokazywane m.in. w Tate Modern, Centre Pompidou, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, MAXXI, Centre d’Art Contemporain Genève, BOZAR, International Film Festival Rotterdam, Berlinale, czy Ars Electronica. Jest członkinią i założycielką Auguste Orts, On & For Production and Distribution i inicjatorką Monokino. Jest związana ze School of Arts University College Ghent jako profesor wizytujący. Anouk De Clercq jest autorką książki „Where is Cinema”, wydanej przez Archive Books.
Program:
- Thing
Belgia / 2013 / Eksperyment / 17’ / Anouk De Clercq
- Conductor
Belgia / 2004 / Eksperyment / 2’ / Anouk De Clercq
- Swan Song
Belgia / 2013 / Eksperyment / 3’ / Anouk De Clercq, Jerry Galle, Anton Aeki
- Whoosh
Belgia / 2001 / Eksperyment / 13’ / Anouk De Clercq
- One
Belgia / 2020 / Eksperyment / 6’ / Anouk De Clercq
- Oops Wrong Planet
Belgia / 2009 / Eksperyment / 8’ / Anouk De Clercq
Pokaz:
Kino Muza | Sala 2 | 15.06.2022 | 16:30 | 60’ + Q&A | BILETY
Program czterech filmów krótkometrażowych nakreśla obraz podróży z ciepła jaskrawego sztucznego światła słonecznego do monochromatycznej mgły zagubienia, oraz ze zmętniałego odcienia świata w zawieszeniu do aż nazbyt realistycznych warunków życia w odizolowanej społeczności.
Stworzony przez czterech młodych twórców filmowych, którzy ukończyli belgijską szkołę filmową KASK w czerwcu 2021, świadczy o różnorodności podejść filmowych, artystycznych wszechświatów i osobistych narracji, które wywodzą się z edukacji filmowej zakorzenionej w akademii sztuki, opartej na praktycznych badaniach audiowizualnych ze szczególną dbałością o dźwięk.
Program:
- Carnations
Belgia / 2021 / Dokument / 15’ / Martijn Van de Wiele
- The Day That Was White
Belgia / 2021 / Fabuła / 15’ / Wannes Vanspauwen
- Come, Sweet Death
Belgia / 2021 / Fabuła / 26’ / Jolke van Aerde
- Z Bratem (With My Brother)
Belgia / 2021 / Dokument / 21’ / Mattias Bavré
Pokaz:
Kino Muza | Sala 2 | 18.06.2022 | 17:00 | 90’ + Q&A | BILETY
Program Pozakonkursowy
Klasyka Short Waves! Ulubione przez widzów tematyczne zestawy shortów wieczorową porą.
Gdy robi się ciemno i cicho, możesz zacząć odczuwać niepokój, a Twój strach tylko się zwiększy, kiedy zasiądziesz, by obejrzeć program Horror Shorts. A w nim pięć filmów, złożonych tak, by czuć dreszcz na plecach podczas oglądania, ale też po wyjściu z seansu. Wejdź w ciemne zakamarki niejasnych obrazów, jednocześnie fascynujących i przerażających. Szukaj intrygujących detali w skomplikowanych rodzinnych relacjach i zastanów się nad tym, dlaczego największe demony siedzą właśnie w nas…
Program:
- FOSSIL
Belgia / 2021 / Animacja / 10’ / Anton Cla
- Det Er i Jorden (In the Soil)
Dania / 2021 / Fabuła / 14’ / Casper Kjeldsen
- The Parents’ Room
Włochy, Wielka Brytania / 2021 / Musical / 10’ / Diego Marcon
- Amygdala
Grecja / 2021 / Fabuła / 22’ / Maria Hatzakou
- The Thing That Ate the Birds
Wielka Brytania / 2021 / Fabuła / 12’ / Sophie Mair, Dan Gitsham
Pokazy:
Kino Rialto | 15.06.2022 | 22:00 | 90’ | BILETY
Online | 15.06.2022, 00:00 – 16.06.2022, 23:59 | START SPRZEDAŻY BILETÓW ONLINE: 7.06
Podobno mała impreza jeszcze nikogo nie zabiła! Wczuj się w rytm muzyki i daj się wciągnąć w porywające jak wir parkietu historie o tym, co może się zdarzyć podczas wspólnych wypadów na miasto. Przygotowanie do wyjścia, droga do klubu i wreszcie – taniec, w którym można się zatracić i zapomnieć o problemach dnia codziennego… gorzej, jeśli kłopoty czekają na imprezie. Ale nawet wtedy tylko dens ma sens, więc zaczynajmy zabawę!
Program:
- Keep that dream burning
Austria / 2020 / Animacja, eksperyment / 8’ / Rainer Kohlberger
- Girls & The Party
USA / 2021 / Fabuła / 6’ / Paloma Lopez
- Dustin
Francja / 2021 / Fabuła / 20’ / Naïla Guiguet
- Four Pills at Night
Kosowo, Szwajcaria / 2021 / Fabuła / 25’ / Leart Rama
- Congregation
Australia / 2021 / Animacja / 3’ / Nick Simpson
- King Max
Francja / 2021 / Fabuła / 21’ / Adèle Vincenti-Crasson
Pokazy:
Tama | 17.06.2022 | 22:00 | 90’ | BILETY
Online | 18.06.2022, 00:00 – 19.06.2022, 23:59 | START SPRZEDAŻY BILETÓW ONLINE: 7.06
Różne formy napięcia seksualnego eskalują w nas każdego dnia. Zobacz każdy detal, każdy ruch, każdy dźwięk, który spowoduje, że zmysły jeszcze bardziej się wyostrzą, a ekscytacja wzrośnie. Niech nie zrażą was żadne przeszkody, ale też nie zapomnijcie zapytać o zgodę, zanim do czegokolwiek dojdzie. Czasem wszystko dookoła jest tak naprawdę bardziej skomplikowane niż sam seks.
Program:
- Next Picture
Filipiny / 2020 / Fabuła / 6’ / Cris A. Bringas
- Eating in the Dark
Wielka Brytania / 2021 / Amnimacja / 10’ / Inari Sirola
- Are you ok
Norwegia / 2021 / Fabuła / 5’ / Mattis Adar Ohana Goksøyr
- after a room
Wielka Brytania, Szwajcaria, Holandia / 2021 / Fabuła / 22’ / Naomi Pacifique
- Consent Agreement
Kanada / 2020 / Fabuła / 10’ / Ravi Steve Khajuria
- Pracka (Washing Machine)
Czechy / 2020 / Animacja / 5’ / Alexandra Májová
- All These Men that I’ve Done
Wielka Brytania / 2021 / Fabuła / 10’ / Lorraine Nolan, Mark Daly
Pokazy:
Kino Rialto | 18.06.2022 | 22:00 | 90’ | BILETY
Online | 19.06.2022, 00:00 – 20.06.2022, 23:59 | START SPRZEDAŻY BILETÓW ONLINE: 7.06
Daj poprowadzić się muzyce i zobacz, jak pomaga wyrażać uczucia filmowym bohaterom! Wejdź rytmicznym krokiem w świat baletowych rozgrywek, by zaraz zmienić brzmienie na rapowe wyzwania dnia codziennego. Niech opera w wykonaniu gdaczących zwierząt oderwie Cię od rzeczywistości, by następnie przenieść w fascynujące uniwersum śpiewających czarownic i inkwizycji. A wszystko zamkniemy w jednocześnie bliskiej, ale abstrakcyjnej rzeczywistości, bo tam właśnie może przenosić nas muzyka – kawałek dalej od ziemi, ale nadal blisko ludzkich przeżyć.
Program:
- Cinderella Games
Wielka Brytania / 2019 / Fabuła / 7’ / Jessica Wright, Morgann Runacre-Temple
- Rap Night
Francja / 2019 / Fabuła / 22’ / Salvatore Lista
- Cockpera
Chorwacja / 2020 / Animacja / 6’ / Kata Gugić
- Fascinatrix
Polska / 2018 / Fabuła / 19’ / Justyna Mytnik
- Neon Phantom
Brazylia / 2021 / Fabuła / 20’ / Leonardo Martinelli
- BBQ
Francja / 2019 / Fabuła / 22’ / Jeanne Mayer
Pokazy:
Kino Rialto | 16.06.2022 | 22:00 | 90’ | BILETY
Online | 17.06.2022, 00:00 – 18.06.2022, 23:59 | START SPRZEDAŻY BILETÓW ONLINE: 7.06
Każdy inny, wszyscy równi, wszyscy reprezentowani w krótkim metrażu! Nieważne skąd jesteś i kogo kochasz, możesz odnaleźć siebie w jednym z wielu przedstawionych w programie bohaterów. Każdy może wejść, przedstawić się (nie zapominając o zaimkach!) i pokazać, jak chciałby zmienić nasz świat, który nadal tego potrzebuje. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi i zasługujemy, by tę wyjątkowość celebrować.
Program:
- Isn’t It a Beautiful World
Wielka Bytania / 2021 / Eksperyment / 13’ / Joseph Wilson
- Skowyt
Polska / 2021 / Fabuła / 30’ / Bartosz Brzeziński
- Eyes and Horns
Niemcy, Korea Południowa, USA / 2021 / Animacja / 6’ / Chaerin Im
- Tracing Utopia
Portugal ia/ 2021 / Dokument / 27’ / Nick Tyson, Catarina de Sousa
- Let’s Do This Again Sometime
Republika Południowej Afryki / 2021 / Fabuła / 13’ / Petrus van Staden
Pokazy:
Duże Lokum Stonewall | 14.06.2022 | 22:00 | 90’ | BILETY
Online | 15.06.2022, 00:00 – 16.06.2022, 23:59 | START SPRZEDAŻY BILETÓW ONLINE: 7.06
Awesome Shorts to platforma promocji i popularyzacji medium wideoklipu. Codziennie setki nowych obrazów pojawiają się w sieci. Te, które zobaczymy na pokazach w ramach 14. Short Waves Festival, mają w sobie iskrę kreatywności i innowacyjności, która bardzo mocno zaznacza ich pozycję w świecie teledysku. Po raz pierwszy zaprezentujemy dwa w pełni europejskie sety, przy których pracowały znane firmy produkcyjne oraz twórcy niezależni. Jak zawsze – jest różnorodnie.
Program I:
- We Will Become Better
Rosja / 2022 / teledysk / 6’ / Andrej Gavriss
- The Boys from Summer
Francja / 2021 / teledysk / 4’ / Julien Hazebroucq
- Mirror
Wielka Brytania, Holandia / 2022 / teledysk / 4’ / Femke Huurdeman
- Crawl
Wielka Brytania / 2022 / teledysk / 4’ / Edie Lawrence
- THE MOVEMENT
Nimecy, Wielka Brytania / 2022 / teledysk / 4’ / Henry Scholfield, Mecnun Giasar
- Malasana
Polska / 2021 / teledysk / 5′ / Mateusz Miszczyński
- Witch
Ukraina / 2021 / teledysk / 4’ / Adrian Villagomez
- Bloodbath
Austria / 2021 / teledysk / 4’ / Rupert Höller
- Aline
USA, Francja / 2021 / teledysk / 4′ / Wes Anderson, Javi Aznarez
- Król Życia
Polska / 2022 / teledysk / 9’ / Andiamo
- Sweet Talker
Wielka Brytania / 2022 / teledysk / 3’ / Sophia Ray
Pokaz:
Święty Spokój | 14.06.2022 | 23:00 | 60’ | WSTĘP WOLNY
Program II:
- BULLE
Francja / 2022 / teledysk / 4’ / Jérémy Rouch & Julien Millet
- FLY
Ukraina / 2021 / teledysk / 5’/ Alan Badoev
- Lebanon Hanover
Wielka Brytania / 2021 / teledysk / 7’ / Tamas Mesmer
- Nightsweats
Niemcy / 2022 / teledysk / 3’ / Kommando Kreativ
- Quiero Comerte
Francja / 2022 / teledysk / 3’ / Valentin Pitarch
- The Hunt Begins
Holandia / 2022 / teledysk / 4’ / Selma, MANKES
- Twist into any shape
Włochy / 2022 / teledysk / 3’ / Donato Sansone
- KARMA
Polska / 2022 / teledysk / 4’ / Grzegorz Skonieczny
- Jeshi
Wielka Brytania / 2022 / teledysk / 3’ / Will Dohrn
- IL’DAR
Rosja / 2022 / teledysk / 5’ / Alexey Tokun
- Wielkie Miasta
Polska / 2022 / teledysk / 3’ / Andrzej Stepouois
- Hotel Room
Wielka Brytania / 2022 / teledysk / 4’ / Al Brown
Pokaz:
Święty Spokój | 19.06.2022 | 21:00 | 60’ | WSTĘP WOLNY
Przegląd filmów nominowanych do prestiżowych nagród filmowych: BAFTA – Brytyjskiej Akademii Filmowej, Europejskich Nagród Filmowych, a także Europejskiej Nagrody Publiczności.
BAFTA, czyli British Academy of Film and Television Art (Brytyjska Akademia Filmowa i Telewizyjna), to brytyjski odpowiednik Amerykańskiej Akademii przyznającej co rok Oscary. Jeśli otrzymane nagrody zachęcają was do sięgnięcia po film i chcecie zobaczyć, jaki zestaw najlepszych aktorskich i animowanych krótkich metraży został nagrodzony w tym roku – nie wahajcie się ani chwili dłużej, tylko pędźcie zobaczyć ten program!
Program:
- The Song of the Lost Boy
Wielka Brytania / 2020 / Animacja / 10’ / Daniel Quirke
- The Present
Wielka Brytania / 2020 / Fabuła / 24’ / Farah Nabulsi
- Eyelash
Wielka Brytania / 2020 / Fabuła / 5’ / Jesse Lewis Reece
- The Fire Next Time
Wielka Brytania / 2021 / Animacja / 8’/ Renaldho Pele
- Lucky Break
Wielka Brytania / 2020 / Fabuła / 11’ / John Addis
- Lizard
Wielka Brytania, Nigeria / 2020 / Fabuła / 19’ / Akinola Davies
- The Owl and the Pussycat
Wielka Bruytania / 2020 / Animacja / 4’ / Mole Hill
Pokaz:
CK Zamek | Sala Audiowizualna | 18.06.2022 | 19:00 | 90’ | BILETY
Europejska Nagroda Filmowa to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla filmowców w Europie. Różnorodność stylistyczna, gatunkowa oraz tematyczna kina krótkometrażowego przyczynia się do śledzenia tej kategorii z zapartym tchem, zarówno przez kinofilów, jak i krytyków filmowych. Dwa zestawy produkcji nominowanych do tej nagrody pozwolą sprawdzić, co nowego mają do powiedzenia europejscy reżyserzy w filmach pochodzących z dziewięciu krajów.
Program I:
- Easter Eggs
Belgia / 2020 / Animacja / 15’ / Nicolas Keppens
- Displaced
Kosowo / 2021 / Fabuła / 15’ / Samir Kaharoda
- The Natural Death of a Mouse
Niemcy / 2020 / Animacja / 21’/ Katharina Huber
- Nha Sunhu
Portugalia / 2021 / Fabuła / 20’ / Jose Magro
- My Uncle Tudor
Belgia, Portugalia, Węgry, Mołdawia / 2020 / Dokument / 20’ / Olga Lucovnicova
Pokaz:
CK Zamek | Kino Pałacowe | 17.06.2022 | 18:00 | 90’ | BILETY
Program II:
- Push the Button if You Begin to Panic
Wielka Brytania / 2020 / Animacja / 13’ / Gabriel Böhmer
- In Flow of Words
Holandia / 2020 / Dokument / 22’ / Eliane Esther Bots
- Flowers Blooming in Our Throats
Belgia, Włochy / 2020 / Eskperyment / 8’ / Eva Giolo
- Bella
Grecja / 2020 / Fabuła / 25’ / Thelyia Petriaki
- Malbeek
Francja / 2020 / Animacja / 16’ / Ismaël Joffroy Chandoutis
Pokaz:
CK Zamek | Kino Pałacowe | 19.06.2022 | 20:45 | 90’ | BILETY
Wyjątkowa selekcja filmów, która jest wynikiem współpracy ośmiu międzynarodowych festiwali
filmowych. Vila Do Conde, Clermont-Ferrand, Tampere, Wiz-Art, Go Short, Alcine, Brussels Short Film Festival i oczywiście Short Waves Festival to festiwale filmów krótkometrażowych, które od dwóch lat wspólnie promują ulubione filmy swoich widzów. Publiczność na każdym z nich wytypowała jeden z tytułów, dzięki czemu dwa programy stają się prawdziwą ucztą dobrej rozrywki, intrygujących obrazów i gatunkowej różnorodności.
Film z największą liczbą głosów ze wszystkich ośmiu festiwali ma szansę na nagrodę w wysokości 3 500 EUR, a decyzję, komu ją przyznać, pozostawiamy w Waszych rękach!
Program I:
- Harta
Hiszpania / 2021 / Fabuła / 23’ / Júlia de Paz
- We Have One Heart
Polska / 2020 / Animacja / 12’ / Katarzyna Warzecha
- My Uncle Tudor
Belgia, Portugalia, Węgry, Mołdawia / 2020 / Dokument / 20’ / Olga Lucovnicova
- Bye Bye
Francja / 2021 / Fiction / 25’ / Amélie Bonnin
Pokaz:
Winiarnia Pod Czarnym Kotem | 14.06.2022 | 21:00 | 90’ | WSTĘP WOLNY
Program II:
- The Lone Wolf (O Lobo Solitário)
Portugalia / 2021 / Fabuła / 22’ / Filipe Melo
- Hanging On
Wielka Brytania / 2021 / Dokument / 10’ / Alfie Barker
- Summer of Bees
Finladnia / 2021 / Fabuła / 23’ / Ida-Maria Olva
- Bambirak
Niemcy, USA / 2020 / Fabuła / 13’ / Zamarin Wahdat
- Squish (Sprötch)
Belgia / 2020 / Fabuła / 20’ / Xavier Seron
Pokaz
Winiarnia Pod Czarnym Kotem | 16.06.2022 | 21:00 | 90’ | WSTĘP WOLNY
Najmłodszych widzów zapraszamy na pokazy przygotowane we współpracy z festiwalem Kino Dzieci oraz Children’s Crossing Borders Film Festival. Powrócą także dedykowane pokazy dla nastolatków i seniorów, bo wiemy, że kochacie krótki metraż w każdym wieku!
SWF dla Dzieci: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Kino Dzieci
Wszyscy jesteśmy dziećmi i wszyscy chcemy uczestniczyć w święcie krótkiego kina, jakim jest Short Waves Festival! Specjalnie stworzony przez profesjonalistkę kina dla młodego widza – programerkę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci (którego organizatorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty) – zestaw animacji, który zabierze najmłodszych w narysowane niepowtarzalnymi kreskami piękne światy. Nie zabraknie tu natury i zwierząt, które przypomną o swojej ważnej roli w rozwoju młodej osoby.
Kuratorka: Kamila Tomkiel-Skowrońska, dyrektorka Kino Dzieci Film Festival
Program:
- Niedźwiedź, który połknął muchę
Francja, Belgia / 2020 / 7’ / Pascale Hecquet
- Kiko i zwierzęta
Francja / 2020 / Animacja / 8’ / Yawen Zheng
- Ursa – pieśń zorzy polarnej
Norwegia / 2021 / Animacja / 10’ / Natalia Malykhina
- Tulipan
USA / 2021 / Animacja / 9’ / Andrea Love, Phoebe Wahl
- Mishou
Niemcy, Bułgaria / 2020 / Animacja / 8’ / Milen Vitanov
Pokazy
CK Zamek | Kino Pałacowe | 19.06.2022 | 11:00 | 45’ | WSTĘP WOLNY
Online | 18.06.2022, 00:00 – 19.06.2022, 23:59
SWF dla Dzieci: Kino i Zabawa / SWF для дітей: кино та розвага
W tym roku Short Waves Festival buduje również przestrzeń pozakinową dedykowaną rodzinom z dziećmi. Wydarzenia współorganizowane jest z Border Crossing – Children’s Film Festival – niezwykłą inicjatywą Bianci Lucas i Weroniki Jurkiewicz, powstały z myślą o dzieciach i rodzinach oczekujących na granicy polsko-ukraińskiej. Ich ideą jest wiara, że „w świetle traumatycznych przeżyć kino może stać się dla dzieci małą oazą spokoju i radości, a dla matek i ojców chwilą wytchnienia, światłem na końcu tunelu”.
Zapraszamy więc wszystkich rodziców z dziećmi – z Polski, Ukrainy, z jakiegolwiek kraju, miasta czy miejsca na świecie, by nie tylko zapoznać swoje pociechy z krótkimi animacjami, ale także miło spędzić czas przy dobrym kinie, zabawie z najmłodszymi widzami, czy rozmowie z innymi uczestnikami wydarzeń. Podczas trzygodzinnych spotkań pokazywane będą dwa zestawy filmowe z otwartą strefą do pląsów, wygłupów i relaksu.
Цього року Short Waves Festival будує простір, який виходить за рамки кіно та присвячений сім’ям з дітьми. Заходи організовані у співпраці з Border Crossing – Children’s Film Festival – надзвичайною ініціативою Б’янки Лукас та Вероніки Юркевич, створеної для дітей та сімей, які чекають на польсько-українському кордоні. Їхня ідея полягає у вірі в те, що у час травматичних переживань кіно може стати маленьким оазисом спокою та радості, а також короткою перервою для батьків, світлом в кінці тунелю.
Запрошуємо всіх батьків з дітьми – з Польщі, України, будь-якої країни, міста чи місця світу, не тільки познайомити своїх малюків з короткими анімаціями, а й приємно провести час, переглядаючи гарне кіно, граючи з найменшими глядачами та спілкуючись з іншими учасниками. Під час тригодинних зустрічей ми покажемо два знімальні майданчики з відкритою зоною для танців, забавок та відпочинку.
Program I:
- Królewicz / Poland / 2014 / Animation / 4’ / Directors: Monika Kuczyniecka, Igor Jerz
- Buźka i Dzióbek – jedziemy na narty / Poland / 2017 / Animation / 5’/ Director: Maciej Pestka
- Bobaski i Miś – Dzień i Noc / Poland / 2021 / Animation / 4’ / Directors: Marek Skrobecki, Maciej Pestka
- Mała Czarodziejka / Poland / 2021 / Animation / 4’ / Director: Aksinnia Semyanikhina
- Buźka i Dzióbek – Wielkie Sprzątanie / Poland / 2021 / 5’ / Director: Maciej Pestka
- Bobaski i Miś – Dziura / Poland / 2020 / Animation / 4’ / Directors: Marek Skrobecki, Maja Garmulewicz
- Buźka i Dzióbek – Buźka Robi Zdjęcia / Poland / 2017 / Animation / 5’ / Director: Maciej Pestka
- Zima / Poland / 2018 / Animation / 3’ / Directors: Monika Kuczyniecka, Agata Świętoń
Program II:
- Świetlik / Latvia / 2003 / Animation / 12’ / Director: Dace Riduze
- Kuap / Switzerland / 2018 / Animation / 8’ / Director: Nils Hedinger
- Słoń i rower / France / 2014 / Animation / 9’ / Director: Olesya Shchukina
- Zgubione i znalezione / Australia / 2018 / Animation / 8’ / Directors: Andrew Goldsmith, Bradley Slabe
- Ostatni dzień jesieni / Switzerland, Belgium, France / 2019 / Animation / 8’ / Director: Marjolaine Perreten
Program III:
- Strzeż się wilka! / France / 2020 / Animation / 1’ / Directors: Nikolai Bianca-Levren, Julie Rembowil
- Most / Ukraine / 2021 / Animation / 4’ / Director: Klim Klimchuk
- Polećmy / Latvia / 1994 /Animation / 6’ / Director: Nils Skapans
- Mały ptaszek i pszczoły / Germany / 2017 / Animation / 4’ / Director: Lena Von Doren
- Nici / Slovenia / 2018 / Animation / 3’ / Director: ZVVIKS
- Parasol / Germany / 2019 / Animation / 3’ / Director: Marcus Klempken
- Jasne gwiazdy / Spain, China / 2019 / Animation / 8’ / Director: Mercedes Marro, Leno Miao
- Pangolin i jeż / United Kingdom / 2017 / Animation / 5’ / Director: Paolo Rousseau
- Dodu, chłopiec z kartonu / Portugal / 2011 / Animation / 5’ / Director: Jose Miguel Ribeiro
- Duet / USA / Animation / 5’ / Director: Sydney Gale
Program IV:
- Upał / United Kingdom / 2019 / Animation / 7’ / Director: Fokion Xenos
- Królik i jeleń / Hungary / 2013 / Animation / 16’ / Director: Péter Vácz
- Pan Nadęty / France / 2019 / Animation / 2’ / Director: Baptiste Tassin
- Przebudzenie / Czech Republic / 2017 / Animation / 9’ / Director: Filip Diviak
- Wróżki na wzgórzu Buda / Hungary / 2018 / Animation / 1’ / Director: Eszter Molnár
- Atelier / France / 2019 / Animation / 4’ / Director: Bianca Mansani
- Coś / Germany / 2015 / Animation / 7’ / Director: Elena Walf
Program V:
- Leśna piosenka / Ukraine / 2019 / Animation / 4’ / Director: Andrey Naumenko
- Szczęśliwa koza i pech / Lithuania / 2017 / Animation / 16’ / Director: Ilja Bereznickas
- Plama / the Netherlands / 2019 /Animation / 1’ / Director: Arno de Grijs
- Tajniaki / Mexico / 2021 / Animation / 3’ / Director: Frida Moran
- Mały ptaszek i liść / Germany / 2012 / Animation / 4’ / Director: Lena von Döhren
- Klatka dla ptaków / Latvia / 1996 / Animation / 5’ / Director: Jānis Cimmermanis
- Ryś w mieście / France / 2019 / Animation / 7’ / Director: Nina Bisyarina
- TiTaTo / Lithuania / 2017 / Animation / 3’ / Director: Antanas Skucas
- Cicho-sza, niedźwiadku / Latvia / Animation / 4’ / Director: Māra Liniņa
Program VI:
- Kot i Ptak / Germany / 2021 / Animation / 8’ / Director: Franka Sachse
- Za brodą / Germany / 2018 / Animation / 5’ / Directors: Marc Angele, Noel Winzen
- Rozmarzona owca / Colombia / 2019 / Animation / 8’ / Director: Lulú Vieira
- o28 / France / 2020 / Animation / 5’ / Directors: Otalia Caussé, Geoffroy Collin, Louise Grardel, Antoine Marchand, Robin Merle, Fabien Meyran
- Marmolada / Bulgaria / 2020 / Animation / 5’ / Director: Radostina Neykova
- Cat Lake City / Germany / 2019 / Animation / 7’ / Director: Antje Heyn
- Tygrys bez pasków / France, Switzerland / 2018 / Animation / 9’ / Director: Robin Morales
Pokazy:
Biblioteka Raczyńskich | 15.06.2022 | 13:00 – 16:00 | WSTĘP WOLNY
Biblioteka Raczyńskich | 17.06.2022 | 13:00 – 16:00 | WSTĘP WOLNY
Biblioteka Raczyńskich | 18.06.2022 | 13:00 – 16:00 | WSTĘP WOLNY
SWF dla Młodych: Moje ciało, mój głos
Przedstawiamy program filmów krótkometrażowych, który obejmuje 6 produkcji z całego świata prezentujących historie młodych ludzi. Pokaz filmowy został stworzony z myślą o tym, by zwrócić większą uwagę na tematy, które są bagatelizowane lub tabuizowane, a bezpośrednio dotyczą człowieka jako istoty złożonej. Różnorodność ludzka może objawiać się w rozmaity sposób – zaczynając od seksualności, poprzez wyrażanie siebie, a kończąc na emocjonalności.
Program powstał w ramach Filmowego Miasta – projektu edukacyjno-filmowego dedykowanego licealistom.
Selekcja filmowa / Film selection: Małgorzata Andruszkiewicz, Julianna Budziak, Zuzia Martinek, Konstancja Taraszka
Program:
- Más Bowls / USA / 2020 / Fiction / 10’
Director: Max Tulio / Contact: max.c.tullio@gmail.com
- Along Came a Prince / Romania, Czech Republic / 2020 / Fiction / 22’
Director: Cristina Groșan / Contact: anamaria@tangajproduction.com
- Spotless / the Netherlands / 2021 / Fiction / 16’
Director: Emma Branderhorst / Contact: hiddewdevries@gmail.com
- Boni & Wes – A True Love Story / South Africa / 2020 / Fiction / 8’
Directors: Helen Raine, Kim Hinrichs / Contact: lisa@rudeboy.co.za
- The Night Train / Sweden / 2020 / Fiction / 15’
Director: Jerry Carlsson / Contact: mf@premium-films.com
- Hot Dog / Germany / 2020 / Fiction / 8’
Directors: Alma Buddecke, Marleen Valien / Contact: festival@salaudmorisset.com
Pokazy / Screenings:
Kino Muza | Sala 1 | 14.06.2022 | 11:30 | 90’ + Q&A
Online | 17.06.2022, 00:00 – 18.06.2022, 23:59
SWF dla Młodych: Kim się staję?
Przedstawiamy program zawierający 5 produkcji obrazujących sytuacje, z którymi mierzą się młodzi ludzie. Ukazuje on szeroko pojęte relacje rodzinne, koleżeńskie i romantyczne; sposób postrzegania ich przez bohaterów oraz to, jak ich kształtują. W filmach z tego programu można znaleźć m.in. trudną relację z ojcem, problem tożsamości obywatelskiej i zmian zachodzących w życiu, a także konfrontację z uprzedzeniami. Program został stworzony przez młode osoby, chcące zwrócić uwagę na uniwersalność problemów przedstawionych w filmach. Mogą one dopaść każdego niezależnie od miejsca zamieszkania czy statusu ekonomicznego.
Selekcja filmowa / Film selection: Małgorzata Andruszkiewicz, Julianna Budziak, Zuzia Martinek, Adrianna Skórnicka, Konstancja Taraszka
Program:
- Love, Dad / Czech Republic / 2021 / Animation / 12’
Director: Diana Cam Van Nguyen / Contact: laure.goasguen@miyu.fr
- Julia / Ukraine / 2021 / Fiction / 23’
Director: Catherine Lemeshynska / Contact: niceghettodora@gmail.com
- Burros / USA / 2021 / Fiction / 15’
Director: Jefferson Stein / Contact: burrosthefilm@gmail.com
- Not the 80s / Germany / 2022 / Fiction / 17’
Director: Marleen Valien / Contact: christine.duttlinger@filmakademie.de
- Easter Eggs / Belgium / 2020 / Animation / 15’
Director: Nicolas Keppens / Contact: laure.goasguen@miyu.fr
Pokaz / Screening:
Kino Muza | Sala 1 | 16.06.2022 | 11:30 | 90’ + Q&A
Programy SWF dla Młodych będą oceniane przez Zespół Edukatorów Filmowych w składzie Karol Szafraniec, Karolina Gierdys oraz Kaja Łuczyńska. Nagroda za najlepszy film w dwóch zestawach filmowych zostanie przyznana na Gali Wręczenia Nagród.
Zespół Edukatorów Filmowych (ZEF) to grupa ekspercka, która za cel stawia sobie wyłanianie najciekawszych i najbardziej wartościowych pozycji filmowych skierowanych do dzieci i młodzieży zarówno wśród premier kinowych, jak i programów dziecięcych festiwali filmowych, które odbywają się w Polsce.
Filmy są dla wszystkich! Nawet najstarsi znajdą w programie specjalną sekcję dla siebie. Najlepsze z najlepszych dla seniorów, czyli selekcja filmów z Konkursu Międzynarodowego, Konkursu Polskiego, Urban View i Dances with Camera! Jeśli kino nie jest Twoją codziennością i nie masz pewności, że odnajdziesz się we wszystkich konkursowych, nietypowych filmach – wybierz się na ich specjalny wybór zatytułowany „Rodzinne historie” – w nich każdy z nas najłatwiej może odnaleźć siebie.
Program:
- Beity / Liban / 2021 / Fiction / 15’
Director: Isabelle Mecataff / Contact: ism241@nyu.edu
- Dzielenie się / Poland / 2021 / Documentary / 14’
Director: Natalia Sara Skorupa / Contact: natalia.skor1336@gmail.com
- Unspoken / Botswana / 2021 / Documentary / 7’
Director: William Armstrong / Contact: william@williamarmstrong.tv
- Seabreaker (Rompante) / Spain / 2022 / Fiction / 27’
Director: Eloy Domínguez Serén / Contact: lightson@lightsonfilm.org
- Sierra / Estonia / 2021 / Animation / 16’
Director: Sander Joon / Contact: info@squareeyesfilm.com
Pokaz / Screening:
Jeżyckie Centrum Kultury | 14.06.2022 | 20:30 | 90’
Long Story Short to nowa sekcja Short Waves Festival łącząca pełne metraże uznanych reżyserów i reżyserek, a także ich krótsze realizacje filmowe. Coraz częściej znani twórcy sięgają po krótki metraż, który pozwala na większą swobodę produkcyjną i tematyczną, często sięgając po autobiograficzne i silnie personalne historie. Long Story Short to także niezwykła i rzadka okazja, by te filmy obejrzeć na dużym ekranie razem z ulubionymi pozycjami kinowymi.
Partnerem sekcji jest Porsche Centrum Poznań.
Widzowie zobaczą zestaw poświęcony twórczości hiszpańskiego mistrza Pedro Almodóvara, podwójnego laureata Oscara i jednego z najbardziej znanych i cenionych na świecie reżyserów kina autorskiego, obejmujący najbardziej osobisty film w jego dorobku „Ból i blask” opowiadający o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji – zwłaszcza miłosnych – z ważnymi dla nas ludźmi. „Ból i blask” to również ponowne spotkanie hiszpańskiego reżysera ze swoją wieloletnią filmową muzą, Penélope Cruz, oraz – przede wszystkim – z Antonio Banderasem, którego za tę rolę uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora na 72. Festiwalu w Cannes. Zestaw dopełni krótkometrażowy, luźno inspirowany sztuką Jeana Cocteau „Ludzki głos” – to esencja almodóvarowskiego świata i elektryzująca rola Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku Almodóvara. Film kipie kolorami i buzuje od emocji, to prawdziwa wizualna uczta.
Ludzki Głos (The Human Voice) / Spain / 2020 / Fiction / 30’
Kobieta prowadzi ostatnią rozmowę telefoniczną z kochankiem, który planuje poślubić inną kobietę.
Ból i Blask (Pain and Glory) / Spain / 2019 / Fiction / 113’
Salvador Mallo, kultowy hiszpański reżyser filmowy, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności, przeżywa na nowo najważniejsze momenty swojego życia.
Pokaz:
Park przy Starym Browarze | 15.06.2022 | 21:30 | 150’
Kolejną bohaterką sekcji będzie Carla Simón – reżyserka, scenarzystka i przedstawicielka młodego pokolenia katalońskich filmowczyń. Zaprezentujemy jej której krótki metraż „Później też”, który był pokazywany premierowo podczas 12. edycji Short Waves Festival, oraz pełny metraż „Lato 1993”, za który została wyróżniona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale za najlepszy debiut. To czarująca i niebanalna podróż w czasie, łączy w sobie ciepło i błogość z intensywnymi emocjami czasu dorastania. Film był także hiszpańskim kandydatem do Oscara.
Gdyby tylko inaczej (If Then Else) / Spain / 2019 / Fiction / 26’
Alex idzie do pobliskiego baru, by kogoś znaleźć. Edu tańczy jak szalony, ignorując, że ktoś do niego przyszedł.
Lato 1993 (Summer 1993) / Spain / 2017 / Fiction / 96’
Po śmierci matki sześcioletnia Frida zostaje wysłana do rodziny swojego wujka, by żyć z nią na wsi. Lecz Fridzie trudno jest zapomnieć o swojej mamie i dostosować się do nowego życia.
Pokaz:
Park przy Starym Browarze | 16.06.2022 | 21:00 | 120’
W programie także autorskie kino Mike’a Millsa. Pokażemy jego ostatni obraz „C’mon” z rewelacyjną rolą Joaquina Phoenixa, pierwszą od czasów „Jokera”. Jego bohater – Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i… przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany. Zestaw uzupełni krótki metraż reżysera „Architektura Wsparcia”, dzięki któremu przebojem wdarł się do świata kina, wcześniej tworząc głównie teledyski i produkcje reklamowe.
Architektura Wsparcia (The Architecture of Reassurance) / USA / 2000 / Fiction / 22’
Niezadowolona ze swojego życia w domu młoda dziewczyna odwiedza inne miejsca w swojej podmiejskiej dzielnicy. Robi wszystko, czego chciałby każdy z nas: doświadcza domowych historii odgrywanych przez sąsiadów. Ta opowieść to raj dla podglądaczy.
C’mon C’mon / USA / 2021 / Fiction / 108’
Johnny i jego mały siostrzeniec nawiązują luźną, lecz pogłębiającą się więź, gdy niespodziewanie stykają się ze sobą w tej delikatnej i poruszającej historii o relacjach między dorosłymi i dziećmi, przeszłością i przyszłością.
Pokaz:
Dziedziniec przy Starym Browarze | 17.06.2022 | 21:30 | 120’
Programy filmowe w ramach sekcji Four Perspectives zostały przygotowane przez cztery festiwale tworzące European Short Film Network – europejską sieć festiwali prezentujących i upowszechniających kino krótkometrażowe. Cztery zestawy filmowe, które będą prezentowane stacjonarnie dla publiczności czterech festiwali, są również dostępne online na platformie This Is Short (1.04–30.06.2022).
W 2022 roku skupiamy się na ruchu – zarówno w kontekście szerszego, metaforycznego spektrum, jak i z bardziej dosłownej perspektywy. Programy podejmują tematykę zmian, przekształceń i namacalnych ruchów – od granic ludzkiego ciała, aż po ciężki transport i przesunięcia płyt tektonicznych – i sprawią, że ekrany będą się trząść, tańczyć i kołysać.
Program filmowy, oddający przestrzeń obrazu naturze, zazwyczaj marginalizowanej do roli tła filmowego lub materiału edukacyjnego. Zestaw filmów, które wzmacniają fenomen piękna organicznych ruchów – delikatnych poruszeń, gwałtownych przesunięć, fascynujących przeobrażeń. Chociaż wpływ człowieka na zmiany w naturze jest nieustający, tym, co fascynuje najbardziej, jest rytm zmian, choreografia powstawania i niszczenia, nieustanny przepływ energii i napięć pomiędzy naturalnymi procesami a tymi zaburzonymi przez człowieka. Widzialność działania ludzkiego jest tu znikoma, ale efekty wielowiekowych starań wpływają na ich obecny i przyszły stan.
Kuratorka: Aleksandra Ławska – program festiwalowy, Short Waves Festival
Program:
- Reigns of Silence / Austria / 2013 / Documentary / 8’
Director: Luxas Marxt / Contact: gerald@sixpackfilm.com
- Orogenesis / France / 2016 / Animation / 8’
Director: Boris Labbé / Contact: contact.borislabbe@gmail.com
- …THE WINDS HAVE SWEPT US OFF IN ALL DIRECTIONS… / Ukraine / 2021 / Fiction, experimental / 13’
Director: Elias Parvulesco / Contact: ruins.collective@gmail.com
- Terra Australis Incognita / Switzerland / 2021 / Documentary, experimental / 10’
Director: Andrea Bordoli / Contact: bordoli.andre@gmail.com
- Le Tigre des Tasmanie / France / 2018 / Animation / 13’
Director: Vergine Keaton / Contact: distribution@sacrebleuprod.com
- animistica / Austria, Germany, Mexico / 2019 / Animation / 7’
Director: Nikki Schuster / Contact: gerald@sixpackfilm.com
Pokaz:
Kino Muza | Sala 2 | 19.06.2022 | 15:00 | 60’
Gdziekolwiek się wybierasz, zawsze bierz swoje rzeczy ze sobą! Program jest odą do przenoszenia przedmiotów z punktu A do punktu B. Niezależnie od tego, czy się przeprowadzamy, czy wyjeżdżamy w dalekie podróże, zawsze zabieramy ze sobą swój dobytek. W tej selekcji przyjrzymy się wymagającym zadaniom transportowym: od rzeźb po członków rodziny, od martwych zwierząt po meble. Bez względu na to, jak ciężkie są nasze rzeczy, zawsze znajdziemy odpowiedni sposób, by je przetransportować. A kiedy śpimy, czasami rzeczy zaczynają nawet przemieszczać się same.
Kurator: Mathieu Janssen – koordynator konkursów, Go Short International Short Film Festival Nijmegen
Program:
- Amor, Avenidas Novas / Portugal / 2018 / Fiction / 20’
Director: Duarte Coimbra
- Antarctica / Belgium / 2016 / Animation / 10’
Director: Jeroen Ceulebrouck
- Figure / Poland, Belgium / 2015 / Documentary / 9’
Director: Katarzyna Gondek
- The Chairs / Azerbaijan, United Kingdom / 2018 / Fiction / 20’
Director: Orkhan Aghazadeh
- The Camel / Lithuania / 2016 / Fiction / 14’
Director: Laurynas Bareiša
- Pracka (Washing Machine) / Czech Republic / 2020 / Animation / 5’
Director: Alexandra Májová
Pokaz:
Kino Muza | Sala 2 | 14.06.2022 | 18:30 | 90’
Najbardziej oczywisty sposób interpretacji ruchu to ruch ludzkich ciał. Filmy, które opowiadają o sile, dyscyplinie, społecznościach, wyczerpaniu oraz przyjemności, która wiąże się z poruszaniem własnym ciałem.
Kuratorka: Hilke Doering – koordynatorka Konkursu Międzynarodowego, Oberhausen International Short Film Festival
Program:
- Twist / France, Switzerland / 2006 / Experimental / 11’
Director: Alexia Walther
- Giant / Finland / 2013 / Documentary, experimental / 13’
Director: Salla Tykkä
- Six Days Run / Finland / 2013 / Experimental / 15’
Director: Mika Taanila
- excursus of fitness / Austria / 2010 / Experimental / 12’
Director: Josef Dabernig
- How to Reach God Through Proper Exercising / Poland / 2016 / Fiction / 20’
Director: Gabriel Herrera Torres
Pokaz:
Kino Muza | Sala 2 | 17.06.2022 | 13:00 | 90’
Szkolenie lotnicze na krześle obrotowym. Popisy motocyklowe w ścianie śmierci. Eksperymenty z kamerą w wirtualnej spirali. Siedem zebranych prac w tej selekcji oscyluje pomiędzy kinem ciała, rezonansami percepcji i animowanymi pomiarami wnętrz. Niezależnie od tego, czy chodzi o ludzi, przedmioty, czy o samą kamerę: wszystko jest w ciągłym ruchu, a następnie sala kinowa zaczyna wirować (no cóż, albo laptop zsuwa się z biurka) i kończymy w punkcie wyjścia. W punkcie O, jak pOwrót do dObrej kOndycji, sOniczne ciałO 2.0, mOtOdrOm, tangO oraz nieustanny ruch okrężny. Usiądź wygodnie i niech rozpocznie się hipnoza!
Kurator: Daniel Ebner – dyrektor festiwalu, Vienna Shorts
Program:
- Recovery / USA / 2020 / Experimental / 10’
Director: Kevin Jerome Everson
- Sonic Body 2.0 / Austria / 2022 / Experimental / 9’
Director: NO ONE
- Motodrom / Germany / 2006 / Documentary / 9’
Director: Jörg Wagner
- vs / Austria / 2021 / Experimental / 8’
Director: Lydia Nsiah
- O / Austria / 2021 / Animation / 6’
Director: Paul Wenninger
- Grid / Portugal / 2021 / Experimental / 14’
Director: Alexandre Alagôa
- Tango / Poland / 1981 / Animation / 8’
Director: Zbigniew Rybczyński
Pokaz:
Kino Muza | Sala 2 | 15.06.2022 | 20:00 | 60’
Dodatkowe projekcje filmu tańca towarzyszące sekcji Dances with Camera.
Polska premiera kolekcji pięciu filmów zaangażowanych w problematykę społeczną, zrealizowanych w pięciu krajach i połączonych wspólnym tematem: POWER. Odrębne, choć wzajemnie dopełniające się profesjonalne produkcje zrealizowane zostały przy zaangażowaniu lokalnych społeczności na każdym etapie procesu. Filmy powstały w ramach transmedialnego projektu: mAPs – migrating Artists Project.
Program:
- Emersion / France / 2022 / Fiction / 19’
Director: Aline-Sitoé N’Diaye
- Cricology / Finland / 2022 / Fiction / 15’
Directors: Tero Peltoniemi, Antti Seppänen
- 36 MONTHS – Fighting for Zak / Greece / 2022 / Fiction / 13’
Directors: Konstantina Bousmpoura, Ariadne Mikou
- Dansomation / Italy / 2022 / Fiction / 13’
Directors: Riccardo Maione, Luca Pescaglini, Daniele Condemi
- Searching for Phoenix / Germany / 2022 / Fiction / 15’
Director: Marc Wagenbach
Pokaz:
Polski Teatr Tańca | 17.06.2022 | 19:00 | 90’ + Q&A
Program ośmiu krótkometrażowych filmów stworzonych przez polskich artystów tańca i filmu, które zostały wyróżnione w pierwszej edycji programu Mov(i)e Flow – Polish Showcase & Mentoring. Program łączy w sobie ideę konkursu, edukacji, promocji i dystrybucji polskich filmów tańca oraz filmów artystycznych na międzynarodowych festiwalach filmowych.
Program:
- Szpule / Poland / 2021 / Fiction / 9’
Director: Maria Bijak
- Edge / Poland / 2021 / Fiction / 10’
Director: Paulina Święcańska
- Manifest kobiety żywej / Poland / 2020 / Fiction / 5’
Director: Agnieszka Borkowska
- Escape Room / Poland / 2021 / Fiction / 14’
Director: Anna Bajjou
- You Wanted Rivers / Poland / 2020 / Fiction / 7’
Director: Magdalena Zielińska
- Desmia X / Poland / 2021 / Fiction / 3’
Directors: Alicja Miszczor, Piotr Werewka
- Go Beyond the System / Poland / 2020 / Fiction / 5’
Director: Anna Tymków, Daniel Górski
- Kant / Poland / 2020 / Fiction / 8’
Director: Joanna Drabik
Pokaz:
Polski Teatr Tańca | 18.06.2022 | 16:00 | 90’ + Q&A
Poza Kinem
Rozszerzenie sekcji konkursowej Urban View. Eksplorujemy przestrzeń miejską nie tylko na ekranie, ale i poza nim.
Czy można usłyszeć miasto?
Christina Kubisch, kompozytorka i pionierka technologicznej sztuki dźwięku, proponuje alternatywny sposób doświadczania audiosfery. Bo przecież dźwięki miasta to nie tylko uliczny gwar i warkot aut.
Electrical Walks to praca w procesie. Seria spacerów została zapoczątkowana w 2003 roku i trwa do dziś, w międzyczasie zostały zrealizowane lokalne odsłony na zaproszenie m.in. ZKM Center for Art and Media Karlsruhe, The Kitchen, festiwalu Ars Electronica i documenta.
Electrical Walks to zaproszenie do wsłuchania się w tę warstwę otoczenia, która na co dzień pozostaje niesłyszalna dla człowieka. Spacery stają się pretekstem do uczestnictwa w dźwiękowym śledztwie i do tymczasowego przestrojenia własnych możliwości percepcyjnych.
Dzięki specjalnym słuchawkom zaprojektowanymi przez artystkę, otaczające nas pola magnetyczne stają się słyszalne. Słuchacz otrzymuje możliwość odkrycia nieznanego do tej pory pejzażu dźwiękowego, który ukazuje fale elektryczne systemów cyfrowej komunikacji, reklam i bilboardów, sieci transportu publicznego, bankomatów, radarów, kamer monitoringu, anten i telefonów komórkowych.
Podczas Electrical Walks nic nie wygląda tak, jak brzmi. I nic nie brzmi tak, jak wygląda.
Christina Kubisch – urodzona w 1948 roku w Bremie, należy do pierwszego pokolenia artystów dźwiękowych. Jest odpowiedzialna za artystyczne rozwinięcie kilku technik opartych na indukcji elektromagnetycznej, energii solarnej i specjalnych systemach świetlnych. Od 2003 roku prowadzi serię projektów Electrical Walks, podczas których uczestnicy mogą posłuchać ukrytych fal elektromagnetycznych znajdujących się wokół nich za pomocą specjalnych słuchawek. Wykładała sztuki audiowizualne w Berlinie, Paryżu, Saarbrücken i Oksfordzie. Jest członkinią Akademie der Künste Berlin. Jej instalacje, kompozycje i prace audiowizualne były prezentowane na całym świecie. Christina Kubisch mieszka i pracuje w Berlinie.
W Electrical walks można brać udział indywidualnie, wypożyczając słuchawki oraz mapę z proponowaną trasą spaceru lub podczas grupowych spacerów z udziałem Christiny Kubisch. Wypożyczenie słuchawek jest bezpłatne.
Liczba miejsc na grupowe spacery jest ograniczona: zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji.
Dla uczestników powyżej 12 roku życia.
Spacery indywidualne:
Start: CK Zamek 14.06. – 19.06.2022 | 10:00 – 20:00 | Ty decydujesz
Spacery grupowe:
Start: CK Zamek | 15.06.-16.06.2022 | 11:00 | 90’
Start: CK Zamek | 15.06.-16.06.2022 | 14:00 | 90’
Z niczego powstaje materia. Cząsteczki, które unoszą się i poruszają wewnątrz choreografii chaosu i przyciągania przeciwieństw. Wzrastające ciśnienie, które powoli budzi głęboki interaktywny potencjał. Małe napięcia, które tworzy język filmowy, są niezwykle istotne i mają zbawienną rolę.
Niezależnie od tego, czy świat zdaje się rozpadać, a historia wydaje się niemal surrealistyczna, zawsze pozostaje niezaprzeczalna zdolność kina, które przez całą historię naszych błędów i porażek, sukcesów i zwycięstw było w stanie uchwycić to, co jest niełatwe do zrozumienia. Tak więc pomimo ponurych czasów filmy nadal będą tworzone, ponieważ bardziej niż kiedykolwiek kino jest potrzebne, by być świadkiem – rozumieć, negować, krytykować, koić, prowokować i pocieszać. I właśnie przy okazji tego wydarzenia – by stale wskrzeszać iskrę.
Wydarzenie Otwarcia: Wystarczy Iskra to doświadczenie audiowizualne, które prezentuje siedem filmów krótkometrażowych interpretujących motto przewodnie w kontekście filmowej energii i jej namacalnego wpływu na widza, wzbogacone o występ Monocolor, jednego z najciekawszych austriackich artystów audiowizualnych, który rozświetli przestrzeń swoimi intrygującymi wizualizacjami i ekscytującymi dźwiękami.
MONOCOLOR to pseudonim Mariana Essla, który jest artystą wizualnym pracującym w Wiedniu. Marian bada współzależności pomiędzy dźwiękiem a obrazem zarówno w pracach performatywnych, jak i instalacyjnych. Jego w pełni generatywnie, algorytmicznie stworzone obrazy oscylują między płynnymi, organicznymi teksturami a sztywnymi strukturami. Koncentruje się na relacji między dźwiękiem, obrazem, światłem i przestrzenią, dążąc do stworzenia wysoce immersyjnych audiowizualnych wszechświatów. Jest absolwentem technologii medialnej i mediów eksperymentalnych, a obecnie studiuje Sztukę Cyfrową na Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu.
Program zawiera elementy, które mogą potencjalnie wywołać napady padaczkowe u osób z epilepsją światłoczułą.
Program:
- When the Sun Goes Down / Belgium / 2021 / Experimental / 5’
Director: Anouk De Clercq / Contact: distribution@augusteorts.be
- Energie! / Germany / 2007 / Experimental / 5’
Director: Thorsten Fleish / Contact: snuff@fleischfilm.com
- Fireflies / Brazil / 2021 / Fiction / 18’
Director: Léo Bittencourt / Contact: leonardobrmello@gmail.com
- Walking Cycle / China, USA / 2016 / Experimental / 8’
Director: Wenhua Shi / Contact: wenhua.shi@gmail.com
- What Happens to the Mountain / USA / 2016 / Fiction, experimental / 12’
Director: Christin Turner / Contact: turner.christin@gmail.com
- Volcano Erupts / unknown / 2014 / video registration / 1’
Director: unknown
- The Amorous Indies / France / 2017 / Documentary / 5’
Director: Clement Cognitore / Contact: quentin.bohanna@mk2.com
Pokaz:
Scena Wspólna | 14.06.2022 | 20:30 | 90’
Uroczyste ogłoszenie zwycięzców wszystkich konkursów 14. edycji Short Waves Festival oraz wręczenie nagród w konkursie New Point of View organizowanym przez European Short Film Network. Wydarzenie uświetni występ Misia Furtak.
Misia Furtak – kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka i basistka. Razem z zespołem Très.B laureatka Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna i Fryderyka w kategorii debiut roku. Solowo jako Misia Ff uhonorowana nagrodą miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Współpracowała m.in z kwintetem Wojtka Mazolewskiego przy albumie “Chaos pełen idei”, który otrzymał status złotej płyty. Z Piotrem Kalińskim (Hatti Vatti) tworzy duet Ffrancis.
Gala Rozdania Nagród SWF
CK Zamek | Sala Wielka | 18.06.2022 | 20:30 | 120’
SWF Awarded: Konkurs Polski + Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych
CK Zamek | Kino Pałacowe | 19.06.2022 | 14:00 | 90’
Online | 19.06.2022, 00:00 – 20.06.2022, 23:59
SWF Awarded: Konkurs Urban View + Konkurs Dances with Camera
CK Zamek | Kino Pałacowe | 19.06.2022 | 16:00 | 90’
Online | 19.06.2022, 00:00 – 20.06.2022, 23:59
SWF Awarded: International Competition
CK Zamek | Kino Pałacowe | 19.06.2022 | 18:00 | 90’
Online | 19.06.2022, 00:00 – 20.06.2022, 23:59
Eternal Engine: Enter the Chamber
Eternal Engine: czarodziejki z podwórka i cyberwróżki technokultury.
Eternal Engine: artystki wizualne, designerki i programistki włączające do swoich praktyk myśl xeno-, glitch- i cyberfeministyczną.
Eternal Engine: wojowniczki Open Source’u i Free Learningu.
Eternal Engine: Jagoda Wójtowicz i Marta Nawrot.
Pierwsza indywidualna wystawa Eternal Engine to zaproszenie do czułego metaversum odgrywanej na nowo przeszłości i projektowanych przyszłości. To doświadczenie początku millennium w rozstrojeniu i przesunięciu: o milimetr, o atom, o piksel. Mistyczna swojskość i psychodeliczna codzienność. Cyfrowy folklor w kwantowych splątaniach i percepcyjny queer.
Kuratorka: Aleksandra Skowrońska
Producentka: Aleksandra Kołodziej
Partner wydarzenia: Galeria Skala
Wystawa: Eternal Engine
Galeria Skala | 14.06.–19.06.2022 | 12:00 – 20:00
Wernisaż: Eternal Engine
Galeria Skala | 14.06.2022 | 18:00 | 60’
Oprowadzanie kuratorskie: Eternal Engine
Galeria Skala | 16.06.2022 | 15:00 | 60’
Definicją filmowej przygody festiwalowej z łatwością można by nazwać uczestnictwo w Random Garden Cinema! Dopiero w dniu wydarzenia dowiesz się, w który zakątek Poznania masz się udać, by obejrzeć tam wyjątkową selekcję filmową ułożoną specjalnie pod wybraną lokalizację. Poczuj niezwykłą atmosferę, poznaj twórców i programerów festiwalowych filmów. Spotkajmy się w tych niecodziennych plenerowych warunkach, żeby wspólnie celebrować święto krótkiego kina!
Vilnius International Short Film Festival to jeden z największych festiwali krótkometrażowych krajów bałtyckich, prezentujący najnowsze i najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata. Powstały w 2006 roku, festiwal stał się wyjątkową platformą na Litwie, pokazując nie tylko europejskie, ale też globalne filmy krótkometrażowe tworzone przez nowe pokolenie utalentowanych filmowców. Oprócz pokazów, Vilnius ISFF organizuje również wydarzenia branżowe, koncerty i inne aktywności przez cały rok. 16 edycja Vilnius International Short Film Festival odbędzie się między 18-24 stycznia 2023 w 10 miastach litewskich i na lokalnych platformach VOD.
Kuratorki:
Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė – Dyrektorka Festiwalu, Vilnius International Short Film Festival
Gabrielė Cegialytė – Producentka Festiwalu, Vilnius International Short Film Festival
Program:
- Lou’s Neighbour / France / 2021 / Fiction / 18’
Directors: Victoria Lafaurie, Hector Albouker / Contact: elise@shortcuts.pro
- Binge Loving / Belgium / 2020 / Fiction / 22’
Director: Thomas Deknop / Contact: inscriptions@agenceducourt.be
- It’s Alright / Lithuania / 2020 / Fiction / 16’
Director: Jorūnė Greičiūtė / Contact: zbigas@gmail.com
- NAYA – Der Wald hat tausend Augen / the Netherlands / 2021 / Documentary / 24’
Director: Sebastian Mulder / Contact: info@squareeyesfilm.com
Pokaz:
TBA* | 15.06.2022 | 21:00 | 120’
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA od kilkunastu lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata. Ważną częścią Festiwalu są konkursy. Okno na Wschód i Cały ten Świat prezentują najciekawsze filmy krótkometrażowe powstałe poza Polską, a Fabuła.pl, Animacja.pl oraz Dokument.pl skierowane są do polskich twórców. Pozostałe trzy konkursy to: Na Skraju – konkurs na najlepszy film eksperymentalny i wideoart, Music video – konkurs na najlepszy wideoklip, a także Kids – konkurs na najlepszy film dla dzieci.
Kuratorzy:
Monika Piskurewicz, Krzysztof Sienkiewicz – programerzy, ŻUBROFFKA – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych
Program:
- Laura un Vineta / Latvia / 2017 / Fiction / 20’
Director: Roberts Kuļenko / Contact: roberts.kulenko@gmail.com
- Umowa / Poland / 2015 / Animation / 5’
Director: Ewa Smyk / Contact: hello@ewasmyk.com
- Golden Love / Ukraine / 2016 / Fiction / 12’
Director: Pavlo Ostrikov / Contact: etosamoepro@gmail.com
- Kurzy Śpiewak / Poland / 2011 / Fiction / 15’
Director: Hermanos de Chamuco / Contact: kino@bok.bialystok.pl
- Breakfast on the Grass / Estonia / 2011 / Animation / 5’
Directors: Erik Alunurum, Mihkel Reha, Mari-Liis Rebane, Mari Pakkas / Contact: artun@artun.ee
- ORGANEK: POGO / Poland / 2020 / Music Video / 5’
Directors: Maciek Szupica, Krzysztof Kiziewicz / Contact: kiziewicz@gmail.com
Pokaz:
TBA* | 16.06.2022 | 21:00 | 120’
Talking Shorts to magazyn filmowy online dedykowany filmom krótkometrażowym. Jego celem jest zwiększenie widoczności i stworzenie szerszego dyskursu na temat tej formy sztuki, ściśle związanej z pejzażem międzynarodowych festiwali filmów krótkometrażowych. Wspólna inicjatywa została stworzona w 2020 roku przez FILMFEST DRESDEN, Short Waves Festival, Vienna Shorts, Torino Short Film Market oraz NISI MASA. Platforma, na której publikowane są recenzje, wywiady, eseje, podcasty i panele branżowe, jest wspierana przez ponad 15 festiwali filmów krótkometrażowych z Europy i nie tylko. Oprócz cotygodniowych relacji Talking Shorts organizuje również warsztaty dla młodych krytyków filmowych we współpracy ze swoimi partnerami.
Kurator:
Niels Putman – współzałożyciel Talking Shorts, redaktor naczelny Kortfilm.be, programer na Fantoche International Animation Film Festival
Program:
- Zoo / the Netherlands / 1962 / Documentary / 10’
Director: Bert Haanstra / Contact: akelijk@beeldengeluid.nl
- On a Wednesday Night in Tokyo / the Netherlands / 2004 / Documentary / 6’
Director: Jan Verbeek / Contact: info@strictlypublic.org
- hier. / Belgium / 2019 / Documentary / 20’
Director: Joy Maurits / Contact: international@luca-arts.be
- Ten Meter Tower / Sweden / 2016 / Documentary / 16’
Directors: Axel Danielson & Maximilien Van Aertryck / Contact: jing.haase@filminstitutet.se
Pokaz:
TBA* | 17.06.2022 | 21:00 | 120’
Program Branżowy
Short Waves Lab to platforma budowania relacji pomiędzy młodymi twórcami filmowymi, artystami, studentami szkół filmowych oraz artystycznych i profesjonalistami świata filmu i sztuki działająca w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Short Waves Festival – miejsca wymiany myśli i doświadczeń, dyskusji nad stanem współczesnego kina i sztuki, szukania rozwiązań wsparcia i pomocy w rozwijaniu swoich projektów.
Osią Short Waves Lab są warsztaty dedykowane poszczególnym etapom tworzenia filmu eksperymentalnego, rozpoczynające się od researchu, przez produkcję krótkiego metrażu, aż po dystrybucję i promocję eksperymentu. Podczas spotkań oferowane są konsultacje z Hubertem Czerepokiem w dziedzinie filmu eksperymentalnego dotyczące wstępnych etapów prac nad filmem, a także możliwość przygotowania wspólnej realizacji. Warsztaty wzbogacone są o przestrzeń wymiany, której filarem będą rozmowy, dyskusje oraz cyrkulacja opinii i doświadczeń, a także o prezentację wybranego filmu z portfolio uczestników w ramach 14. edycji Short Waves Festival.
Hubert Czerepok – profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Filmu Eksperymentalnego na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów. Jest absolwentem zakopiańskiej Szkoły Kenara oraz poznańskiej ASP, gdzie studiował w pracowniach Izabeli Gustowskiej i Jana Berdyszaka. W duecie artystycznym Magisters (ze Zbyszkiem Rogalskim) produkował absurdalne fotografie i filmy. Współpracując z Sebastianem Mendezem, opracował strategiczną grę Survivors of The White Cube – symulację świata sztuki. Tworzył ze Stevem Rushtonem death-metalową grupę Children of Sodom. Rysuje, maluje, tworzy obiekty, instalacje, realizuje wideo, animacje, wykonuje filmy found footage.
Wydarzenie organizowane we współpracy partnerskiej z Katedrą Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Warsztaty:
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu | 14.06. – 17.06.2022 | 10:00
Pokaz:
CK Zamek | Sala Audiowizualna | 18.06.2022 | 15:00 | 60’ + Q&A
Nieformalne spotkania dedykowane profesjonalistom branży filmowej oraz zaproszonym gościom festiwalowym. Wspólnie będziemy celebrować kinematografię rumuńską czy uczestniczyć w dyskusji dotyczącej kolektywu Eternal Engine oraz twórczości Christiny Kubisch. Przy lampce dobrego wina, znajdzie się również miejsce na kuluarowe rozmowy, spotkania ze starymi i nowymi znajomymi czy pogawędki o newsach festiwalowych.
Spotkanie Branżowe: Christina Kubisch + Eternal Engine
Kawiarnia Kino Muza | 15.06.2022 | 17:30 | 60’
Spotkanie Branżowe: Święto kina rumuńskiego
Kawiarnia Kino Muza | 16.06.2022 | 17:30 | 60’
Spotkanie Branżowe: Spotkajmy się:
Meskalina | 17.06.2022 | 17:30 | 60’
Seria otwartych dyskusji branżowych z zaproszonymi gośćmi.
Książka Anouk De Clercq „Where is Cinema” wiąże się z bogatą i ważną dyskusją na temat niezwykłych kinowych miejsc, które rodzą się z pasji i oporu. Artystka przywraca istotę filmowej społeczności. Nietypowe napięcie pomiędzy widzem, ruchomym obrazem i przestrzenią kinową, gdzie dzieje się magia. Czym jest zbiorowa percepcja? Czy istnieje? Czy możliwa jest wspólna interakcja? Dyskusja, która może przynieść o wiele więcej pytań poświęconych widowni i funkcjonowaniu kina w określonej przestrzeni.
Gość: Anouk De Clercq – artystka, reżyserka, pisarka
Moderator: Michał Matuszewski – programer, Short Waves Festival, kurator filmowy, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Rozmowa:
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu | Atrium | 15.06.2022 | 12:30 | 60’
Tylko w języku angielskim.
Kino eksperymentalne, sztuka wideo, filmy artystyczne, nowe media i wiele innych… w obiegu festiwalowym terminy mogą wprowadzać wiele zamieszania. Czy potrzebujemy definicji? Jak zmieniały się one na przestrzeni lat? Czy hybrydowość formy może być łatwo przyswajalna i nazwana? A może współczesne kino eksperymentalne potrzebuje nowej definicji? Być może nie dotrzemy dzisiaj do sedna sprawy, ale spróbujmy przedyskutować kwestie, które nurtują wielu.
Wydarzenie organizowane we współpracy partnerskiej z British Council Poland oraz Goethe Institut.
Goście:
Hilke Doering – koordynatorka Konkursu Międzynarodowego, Oberhausen International Short Film Festival
Sanne Jehoul – dyrektorka programowa, Glasgow Short Film Festival
Jessica McGoff – krytyczka, eseistka filmowa
Moderator: Michał Matuszewski – programer, Short Waves Festival, kurator filmowy, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Rozmowa:
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu | Atrium | 16.06.2022 | 12:30 | 60’
Tylko w języku angielskim.
Pytanie, czy telefon z wewnętrznej kieszeni spodni był przypadkiem czy przeznaczeniem, które chciało, żebyśmy byli dokładnie tą osobą, która otrzymała telefon, pozostaje bez odpowiedzi. Ostatecznie też – nie ma to większego znaczenia. „Pocket Call” Paula Spengemanna skłania do zastanowienia się nad napięciem pomiędzy technicznym prawdopodobieństwem a chaotycznym przypadkiem. W swoich pracach Spengemann negocjuje tematy, które wymykają się technicznej i przemysłowej reprodukcji (życie samo w sobie, wszechświat, przypadek), ale robi to za pomocą środków hipertechnicznych. Buduje repliki błędów, łączy piksele, by stworzyć wielokąty, które następnie stają się drobinkami kurzu, nitkami lub kawałkami puchu, które kondensują się w ciemnej pieczarze kieszeni spodni. Rezultatem jest technologiczna replika lub cyfrowa rekonstrukcja przypadku. Sposób na wklikanie się w 14. Short Waves Festival niezależnie od tego, czy jest to mile widziane, czy nie.
Wydarzenie organizowane we współpracy partnerskiej z British Council Poland oraz Goethe Institut.
Odbierz „Pocket Call” od 17:00 17.06.2022 w Sali Audiowizualnej CK Zamek i porozmawiaj z Paulem Spengemannem.
Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Goethe Institut.
Pokaz i spotkanie:
CK Zamek | Sala Audiowizualna | 17.06.2022 | 17:00 – 19:00
Tylko w języku angielskim.
Rozmowa otwarcie wskaże trudności, które mogą się pojawić na drodze do stworzenia filmu eksperymentalnego. Czy istnieje szansa, by uniknąć typowych błędów, czy są one wpisane w eksperymentowanie z ruchomymi obrazami? Co to znaczy odnieść sukces na polu eksperymentalnym? Dyskusja odwołująca się do osobistych poglądów dotyczących głównych niefortunnych decyzji, jakie mogą podjąć młodzi filmowcy na początku swojej kreatywnej drogi.
Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Goethe Institut.
Rozmowa:
CK Zamek | Sala Audiowizualna | 17.06.2022 | 19:00 | 60
Tylko w języku angielskim.