Short Waves Festival 2023

Short Waves Festival 2023 odbędzie się w Poznaniu w dniach 14 – 19 listopada oraz online w dniach 20 – 30 listopada. 

15. edycję festiwalu tworzy wielowątkowa opowieść wynikająca z potrzeby przebudowy i przekształcenia, na którą wszyscy możemy mieć wpływ. Chcemy otwierać się na zmiany, które obserwujemy i w zgodzie z hasłem “Rethink/Rebuild” przemyśleć na nowo to jak film, muzyka, sztuka audiowizualna i kultura mogą być ich nośnikiem. Program skupia swój wzrok na twórczości przybierającej różne perspektywy, nie bojącej się poruszać ważnych współcześnie tematów i konfrontującej nas z wciąż transformującą się rzeczywistością.

Zaprosimy wszystkich do udziału w sześćdziesięciu wydarzeniach filmowych, muzycznych i interdyscyplinarnych, w podcastach na żywo, sesjach Q&A i imprezach w klubie festiwalowym, które odbędą się w poznańskich kinach, instytucjach kultury i nie tylko.

PEŁNY PROGRAM FESTIWALU

Cztery sekcje konkursowe: 

Główny konkurs Festiwalu prezentujący najszersze spektrum kina krótkometrażowego pod względem gatunkowym, geograficznym, narracyjnym i wizualnym. Tematyka czy forma nie podlegają ograniczeniom regulaminowym. Celem konkursu jest skonstruowanie różnorodnego programu, który będzie dzielić się z publicznością świeżym spojrzeniem na współczesne kino, autentycznością przekazu i autorskim językiem filmowym.

Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla koprodukcji i produkcji polskich, powstały z poprzednich Konkursów: Polskiego oraz Polskich Filmów Eksperymentalnych. Ma na celu zaprezentowanie panoramy najnowszych krótkich form filmowych polskich twórców. Konkurs dąży do włączenia projektów nie tylko pochodzących stricte ze świata filmowego, ale także artystycznego. Ważnymi faktorami przy selekcji finalnej jest oryginalny język filmowy, mieszanie różnych form ekspresji, interesująca tematyka. Zwycięzca Konkursu Polskiego automatycznie uzyskuje nominację do European Short Film Audience Award i jest prezentowany w zestawie konkursowym docierającym do dziesięciu prestiżowych festiwali filmowych w Europie, m.in. Finlandii, Belgii, Portugalii czy Hiszpanii.

Moves to międzynarodowy konkurs dla filmów, których narracja osadzona jest w szeroko pojętym języku ruchu. Jest to nowy, interdyscyplinarny konkurs w programie, powstały z ewolucji organizowanego od ośmiu lat na Short Waves Festival konkursu Dances with Camera. Rozszerzenie tematu konkursu na różnorodne znaczenia ruchu stanowi odpowiedź na zmiany w samej twórczości artystów łączących film i taniec, którzy wyraźnie podejmują tematy bardziej zaangażowanie społecznie i politycznie, ale też wykorzystują film jako metodę zobrazowania fenomenu ruchu, który może być tworzone nie tylko przez ludzkie ciało.

RAW to zupełnie nowy konkurs Festiwalu Short Waves poświęcony filmom, które wykraczają poza granice konwencji, poszukując stylów, technik i metod opowiadania historii, z którymi publiczność nie miała wcześniej do czynienia. To konkurs dla filmowców, którzy aspirują do złamania reguł we własnym stylu, aby pokazać, że świat krótkiego kina to przestrzeń innowacji i odwagi.

Więcej informacji o Short Waves Festiwal 2023:

Tekst kuratorski 

FAQ – najczęściej zadawane pytania 

Dokument o transparentności – proces selekcyjny