SWF Beyond

SWF 2023 dobiegł końca, ale zaprezentowane w jego trakcie filmy zostały z nami na dłużej – stąd chęć kolejnych pokazów i analiz, by idee odważnego eksperymentalnego kina wybrzmiały jeszcze głośniej w dyskusji o krótkim metrażu. Zależy nam zarazem na tym, by pielęgnować przestrzeń rozwoju kultury filmowej, kontynuując serię cotygodniowych pokazów w Psie Andaluzyjskim, tym razem w nieco innym formacie. Tak powstał złożony z sześciu cyklów SWF Beyond, który odbywać się będzie w każdą trzecią środę miesiąca. 

W styczniu i lutym zastanowimy się nad tym, w jakiej kondycji znajduje się polski krótki metraż i co jego twórcy chcą przekazać na temat naszej rodzimej rzeczywistości. Pokazy dwóch programów Konkursu Polskiego stanowić będą próbę eksploracji i diagnozy polskiej mentalności, problemów z nią związanych oraz przez nią wypartych. 

Pozostałe miesiące Beyond będą szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy w sztuce cenią sobie innowację, odwagę oraz otwartość na eksperyment. Poświęcimy je Konkursowi RAW, który był nietuzinkową nowością ubiegłorocznego festiwalu, stworzoną przy wsparciu młodych europejskich programerów. Cztery zestawy filmów obrazują to, jak współcześni twórcy grają z konwencjami, wciąż zaskakując oryginalnością, niezależnie od tematycznych uwarunkowań. 

Pokazy SWF Beyond

Fascynujący zestaw filmów, które prezentują enigmatyczne krajobrazy gęstych polskich lasów i odległych cmentarzy. Stawiają one czoła złożonym traumom, splecionym ze strukturami kulturowymi i politycznymi, a także mierzą się z powszechnymi wątpliwościami związanymi z moralnością, strachem i tajemnicą. Za pomocą różnorodnych filmowych metod, docierają zarówno do fizycznej, jak i psychologicznej głębi polskiej historii oraz kondycji ludzkiej.


➔ Program Konkursu Polskiego II: Daleko w Lesie


▪️ The Night Falls Quietly / Mieszko Dobek / Poland / 2023 / 9’
▪️ ZIMA / Tomasz Popakul, Kasumi Ozeki / Poland / 2023 / 26’
▪️ Brama Św. Piotra (Saint Peter’s Gate) / Natalia Sara Skorupa / Poland / 2023 / 11’
▪️ No Way Forward, No Way Back / Maciej Stępniewski / Poland / 2022 / 3’
▪️ Death and Herring / Klaudia Prabucka / Poland / 2022 / 4’
▪️ Stwór (The Creature) / Damian Kosowski / Poland / 2022 / 22’
▪️ W lesie są ludzie (There Are People in the Forest) / Szymon Ruczyński / Poland / 2023 / 10’

Selekcja filmów dających do myślenia, ukazujących moment oderwania, poszukiwania wyzwolenia, frustracji, niuansów queerowości i rozwijającej się męskości. Balansują pomiędzy dostosowywaniem się do oczekiwań społecznych, a pozostawaniem wiernym sobie, zabierając nas w psychologiczną, a czasem nawet dosłowną, podróż przez zagłębia ludzkiego umysłu. Filmy, które krzyczą i szepczą.

➔ Program Konkursu Polskiego I: W Oku Cyklonu

  • As It Was / Damian Kocur, Anastasiia Solonevych / Poland, Ukraine / 2023 / 15’
  • PASTELOZA / Marta Marianna Kubiak / Poland / 2022 / 5’
  • The Body Dissolver / Dominik Ritszel / Poland / 2023 / 11’
  • Płot (The Fence) / Tomasz Wolski / Poland / 2022 / 19’
  • Barwoczuły (Panchromatic) / Joanna Zuzanna Suchożebrska / Poland / 2022 / 10’
  • Skraj (Edge) / Edmund Aleksander Krempiński, Jakub Dylewski / Poland / 2023 / 18’