fbpx

International short film festival from Poznań, Poland.

Wydarzenia branżowe i edukacyjne

Poniedziałek, 14.06.2021


18:00 (90’) | Fair Play: Ciałopozytywność – jak o niej mówić, żeby się nie pogubić? | Poznań MY | zapisy | PL

Warsztaty prowadzone przez Ulę i Natalię, twórczynie Vingardium Grubiosa, pierwszego polskiego podcastu o grubości i jej społeczno-politycznym kontekście. Podczas warsztatu osoby uczestniczące poznają obszary pojęciowe wykorzystywane do mówienia o ciałopozytywności i nauczą się jak rozróżniać pojawiające się w mediach treści związane z ciałopozytywnością jako ruchem społecznym, popciałopozytywnością i zabiegami marketingowymi, które udają ciałopozytywność. W trakcie spotkania będziemy pracować narzędziami online i offline, wykorzystując przykłady z mediów i angażując swoją intuicję.

Gościnie: Urszula Chowaniec, Natalia Skoczylas – twórczynie podcastu Vingardium Grubiosa

Urszula Chowaniec

Jestem naturalizowaną Łodzianką, marketerką, blogerką, edukatorką, feministką, publicystką, mamą i okazjonalnie modelką plus size. Od 2016 prowadzę bloga galantalala.pl, którego zaczęłam dlatego, że nikt w polskim internecie nie pisał wcześniej, że bycie grubym to nie koniec świata.

Natalia Skoczylas

Przede wszystkim działaczka feministyczna i edukatorka antyprzemocowa, zawodowo związana z III sektorem. Współorganizowała demonstracje, występowała w teatrze, a teraz koordynuje projekty aktywizujące społecznie młodzież i stara się skończyć studia prawnicze. Godzi to wszystko z prowadzeniem konta na IG przy akompaniamencie ataków paniki.

Wtorek, 15.06.2021


10:00 (180’) | Warsztaty: Kuratorstwo jako twórcza współpraca kolektywna | Poznań MY | zapisy | EN

Curating as a Creative Collective Collaboration to warsztat prowadzony przez Suzy Gillet, pisarkę, reżyserkę i edukatorkę w Barbican Centre w Londynie. Zainspirowana przez uczestników sesja będzie praktyczną i holistyczną dyskusją na temat programowania filmów, budowania publiczności i znalezienia swojej niszy w zatłoczonym świecie wydarzeń filmowych. Będzie to okazja do przyjrzenia się współpracy jako narzędziu solidarności, praktyce twórczej i nowej metodzie programowania filmowego.

Gościni: Suzy Gillet – pisarka, reżyserka i wykładowczyni Barbican Centre

Suzy Gillett

Suzy Gillett studiowała reżyserię filmową na Central St. Martin’s College of Art w Londynie i przez pare lat mieszkała w Paryżu. Od ponad trzech dekad jest zaangażowana w kino niezależne, podejmując się różnych zadań, w tym programmerki festiwali filmowych, producentki międzynarodowych laboratoriów filmowych, nauczycielki Kuratorstwa Filmowego w Barbican Centre oraz dokumentu eksperymentalnego na Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych (ESAV) w Marakeszu. Była członkiem jury Ciné Maubit, Cap Spartel, Lago Film Festival oraz Gabes Cinema Fen w Tunezji. Obecnie pracuje nad projektem zatytułowanym Chéramy, który otrzymał dofinansowanie od France CNC, Région Nouvelle Acquitaine oraz Procirep-Angoa.

Środa, 16.06.2021


12:00 (60’) | Industry Talk: Solidarność płci w przemyśle filmowym | Online Filmchief Hub | karnet online | EN

Wydarzenie jest częścią programu This Is Short – Four Perspectives, w ramach którego cztery festiwale tworzące European Short Film Network interpretują i dyskutują kategorię solidarności w odniesieniu do kwestii płci, wieku czy miejsca zamieszkania. Prezentacja / case study artystek i aktywistek Moniki Koteckiej i Karoliny Domagalskiej dotyczyć będzie ich działalności w polu walki o prawa kobiet w Polsce i nierówności płci w branży filmowej.

Panel dostępny na platformie Filmchief Hub oraz This Is Short.

Prowadzenie: Monika Kotecka – artystka i dokumentalistka, Karolina Domagalska – reporterka i aktywistka.

Monika Kotecka

Reżyserka i operator filmowy. Absolwentka Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła kierunki Sztuka Operatorska w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz Fotografia na Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Jej krótkie metraże były pokazywane w Cannes, Berlinie, na Nowych Horyzontach. Wraz z Karoliną Poryzałą współtworzy Kurkot Collectiv. Ich debiut filmowy „Wolta” został wyróżniony na HOT DOCS 2017 w Toronto, był nominowany do Silver Eye Award podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie i wyświetlany między innymi w Sundance czy IDFA w Amsterdamie. Kończy pracę nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym „Stado” współfinansowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w koprodukcji z HBO.

Karolina Domagalska

Studiowała etnologię na UW i gender studies w Central European University. Tam pierwszy raz spotkała się zagadnieniem medycyny reprodukcyjnej oraz jej wpływu na tradycyjne pojmowanie rodziny i pokrewieństwa. Z zawodu reporterka, prywatnie mama Tadzika. Finalistka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, zdobywczyni Studenckiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i nagrody publiczności za najlepszą książkę-finalistkę Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w plebiscycie czytelników Gazety Wyborczej.

17:00 (90’) | Warsztaty: Fair Festival: Jak tworzyć etyczne i zrównoważone wydarzenia filmowe? | Poznań Kino Muza Sala 3 | zapisy | EN

Warsztaty prowadzone przez Daniela Ebnera, dyrektora wiodącego festiwalu krótkiego kina w Europie – Vienna Shorts. Podczas warsztatów zastanowimy się nad ideą wprowadzania kodeksów etycznych oraz możliwościami implementacji polityki zrównoważonego rozwoju na wszystkich etapach organizacji wydarzeń filmowych. Przyjrzymy się także ich wpływowi na otoczenie festiwalu w lokalnym i globalnym kontekście.

Gość: Daniel Ebner – współzałożyciel i współdyrektor Vienna Shorts

Daniel Ebner

Jest współzałożycielem i współdyrektorem międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych Vienna Shorts, jedynej austriackiej imprezy kwalifikującej do Oscarów i Europejskich Nagród Filmowych. Posiada tytuł magistra nauk politycznych, studiował kulturoznawstwo i filmoznawstwo w Wiedniu i Berlinie. Daniel przez wiele lat był redaktorem kulturalnym w Austriackiej Agencji Prasowej. Był współproducentem kilku filmów krótkometrażowych, współkuratorem dwóch wystaw filmowych, pracował jako doradca filmowy dla dwóch austriackich instytucji finansujących oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Austriackich Festiwali Filmowych. Od kilku lat opowiada się za uczciwymi warunkami pracy w środowisku festiwalowym, a w 2020 roku ukazał się podręcznik jego współautorstwa na temat zasad zgodności dla międzynarodowych festiwali filmowych.

Czwartek, 17.06.2021


17:30 (60’) | Industry Drink: Inauguracja fokusu filmowego na kinematografię Austrii | Poznań Kino Muza Taras | zaproszenia | EN

Tegoroczny fokus geograficzny jest poświęcony kinematografii Austrii i przygotowany we współpracy z najważniejszym festiwalem filmowym prezentującym austriackie kino – Diagonale, który od ponad dwóch dekad zamienia Graz w filmową stolicę Austrii. Program fokusowy oraz drink branżowy są przygotowane we współpracy z Austriackim Forum Kultury.

Piątek, 18.06.2021


12:00 (60’) | Industry Talk: Nowe wyzwania dla festiwali: Przyszłość sieci festiwalowych | Online Filmchief Hub | karnet online | EN

Seria wydarzeń New Challenges for Festivals to część programu branżowego platformy This Is Short, w ramach której festiwale tworzące European Short Film Network dyskutują palące problemy i wyzwania animatorów kultury audiowizualnej. W ramach panelu The Future of Festival Networks przedstawiciele wiodących sieci festiwali podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie realizacji projektów dofinansowanych z programu MEDIA – Kreatywna Europa. W rozmowie poruszony zostanie sposób funkcjonowania sieci, ich wyzwania i możliwości, ale przede wszystkim – ich przyszłość.

Panel dostępny na platformie Filmchief Hub oraz This Is Short.

Współpraca: Kreatywna Europa MEDIA Desk Poland.

Moderator: Niels Ketelaars – European Short Film Network

Goście: 

Andrea Lenz – Project Manager, PR & Marketing na Film Festival Cottbus będącym częścią sieci Moving Images – Open Borders;

Maša Markovič – Industry Manager na Sarajevo Film Festival, będącym częścią sieci Network of Festivals in the Adriatic Region;

Ana Pereira – Doc Alliance and Extensions Coordinators na Doclisboa, będącym częścią sieci Doc Alliance;

Marzena Cieślik – przedstawicielka Kreatywna Europa – MEDIA Desk Poland.

Andrea Lenz

Ukończyła studia licencjackie i magisterskie na kierunku Komunikacja. W tym czasie mieszkała i pracowała w Austrii, Holandii i Niemczech. Specjalizowała się w public relations i marketingu i zdobyła wiele różnych doświadczeń w organizacjach, agencjach i mediach. Obecnie jest częścią zespołu FilmFestival Cottbus i podąża za swoją pasją do filmu.

Maša Marković

Absolwentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Karola w Pradze (estetyka). Posiada rozległą wiedzę na temat europejskiej sceny dokumentalnej i koordynuje międzynarodowy program szkoleń dokumentalnych z naciskiem na Europę Środkową, Wschodnią i Południowo-Wschodnią. Od 2017 roku Maša zarządza i jest kuratorem sekcji pozakonkursowej Sarajevo Film Festival zatytułowanej Dealing with the Past, obecnie pełni funkcję CineLink Manager i jest koordynatorem sieci festiwali w regionie Adriatyku (Sarajevo Film Festival, Zagreb Film Festival, Auteur Film Festival i Montenegro Film Festival). Pełni również funkcję konsultantki i członkini zarządu Circle – inkubatora dokumentalnego dla kobiet filmowców (organizacja szkoleniowa założona w 2018 roku).

Ana Pereira

Studiowała komunikację i kinematografię w Lizbonie i Paryżu, będąc jednocześnie wolontariuszką na kilku festiwalach filmowych. Od 2012 roku pracuje dla Portugalskiego Stowarzyszenia Dokumentalnego, współpracując przy działaniach związanych z edukacją filmową i programując wydarzenia takie jak Portugalski Pokaz Filmów Dokumentalnych czy Pokaz Filmów Amerykańskich. Ana jest częścią zespołu programowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Doclisboa oraz koordynatorką międzynarodowych partnerstw, takich jak Doc Alliance (od 2013 r.) i AVA Library (2017-2018). W 2015 roku współzałożyła Arché (arche-space.org) – laboratorium dla projektów w fazie rozwoju, które obecnie koordynuje.

17:30 (120’) | Fair Play: Hejter sam w domu – jak zatrzymać mowę nienawiści w internecie? | Poznań Coworking | PL | zapisy

Hejter sam w domu – jak zatrzymać mowę nienawiści w internecie? to warsztaty prowadzone przez przez edukatorów antydyskryminacyjnych Patryka Moszkę oraz Aleksandrę Jarocką na temat hejtu w sieci. W trakcie warsztatów nauczymy się rozpoznawać mowę nienawiści w sieci i poza nią. Porozmawiamy również o tym czym jest mowa nienawiści i jakie są jej konsekwencje, a także jak na nią reagować.

Goście: Aleksandra Jarocka, Patryk Moszka – edukatorzy antydyskryminacyjni

Aleksandra Jarocka

założycielka społecznego start-upu “Alleverse Edukacja Pozaformalna”, trenerka antydyskryminacyjna, prowadziła warsztaty antydyskryminacyjne w różnych poznańskich szkołach, a także w współpracowała z takimi organizacjami, jak Teach for Poland, Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Bezlik, Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży „Szansa”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza. Podczas jej warsztatów nie ma tematów tabu, jej ulubioną metodą pracy jest uczenie się przez doświadczenie. Jest absolwentką programu Global-In Fellowship (2017 rok) oraz członkinią sieci Global Changemakers Network. W marcu 2021 roku została finalistką konkursu „25przed25” Forbes Polska w kategorii „Wspieranie różnorodności”.

Patryk Moszka

Edukator antydyskryminacyjny, działacz społeczny i mentor w szkole demokratycznej Gromada. Współpracował z wieloma poznańskimi organizacjami pozarządowym i kolektywami, m.in.: Stowarzyszeniem Lepszy Świat, CIM Horyzonty, Sceną Roboczą, Komitetem Ochrony Praw Dziecka czy Migrant Info Point i Poznańską Garażówką. Wspólnie z innymi działacz(k)ami i społecznymi współtworzy projekty równościowe na rzecz różnorodności i sprawiedliwości społecznej. Współkoordynował projekt Critical Creation oraz był częścią Generatora Malta przy Festiwalu Malta w Poznaniu.

Sobota, 19.06.2021


12:00 (60’) | Industry Coffee: Poznaj kuratorów! | Poznań Minister Cafe | zaproszenia | EN

Szansa na spotkanie i rozmowę w luźnej atmosferze z festiwalowymi gośćmi, twórcami i obecnymi w Poznaniu kuratorami międzynarodowych festiwali filmowych.

13:30 (90’) | Fair Play w sieci: Datanomia | Poznań Coworking | zapisy | PL

Datanomia to warsztaty prowadzone przez poznańską artystkę Agnieszkę Pokrywkę, mieszkającą i pracującą w Helsinkach, na temat prywatności w sieci. Wraz z uczestnikami porozmawiamy o tym jak nasze dane stają się własnością innych i przejdziemy przez szereg praktycznych ćwiczeń, podczas których postaramy się uczynić nasze smartfony bardziej bezpiecznymi przedmiotami codziennego użytku. Będziemy zmieniać zarówno ustawienia w urządzeniach, jak i własne nawyki.

Gościni: Agnieszka Pokrywka – multidyscyplinarna artystka

Agnieszka Pokrywka

Jest multidyscyplinarnie wykształconą artystką w zakresie filmu animowanego i krytyki sztuki (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) oraz symulacji komputerowych i fizyki (Politechnika Poznańska). Szczególnie interesuje ją tworzenie wieloperspektywicznych narracji opowiadających na nowo stare historie. Na co dzień współpracuje z komputerami, bakteriami i ludźmi. Dotychczas jej prace brały udział w ponad 70 wystawach i festiwalach filmowych na 5 kontynentach. Współtworzy kolektyw Super Eclectic.

Legenda:

ONLINE

offline

POZNAŃ

ONLINE & POZNAŃ