Wielkopolskie Lato Filmowe

We wrześniu Fundacja Ad Arte i Short Waves Festival zawitały w dwóch Wielkopolskich miejscowościach – Gnieźnie i Osiecznej. W ostatnie dni lata zorganizowaliśmy kino plenerowe pod chmurką – a do tego koncert oraz inne wydarzenia towarzyszące. Wszystko rozpoczęło się 2 września w Osiecznej, gdzie odbył się koncert duetu Melrose oraz projekcja filmu Moje wspaniałe życie Łukasza Grzegorzka.

 

Wielkopolskie Lato Filmowe: Osieczna

Melrose projekt powołany do życia w 2018 roku przez Michała Strzelczyka, który mieszka i pracuje w Poznaniu. Eklektyczny kolaż jazzu, rocka, sampli elektronicznych, syntezatorów, fortepianu i instrumentów smyczkowych. Duet nawiązuje do wielu gatunków, takich jak left field, breakbeats trip – hop, downtempo i synth-pop. Zainspirowany filmowymi ścieżkami dźwiękowymi, muzyką klubową i klasyczną, a także brytyjską sceną elektroniczną lat 90., Melrose współpracował z różnymi muzykami i wokalistami, aby stworzyć unikalne i organiczne brzmienie.

 

Moje wspaniałe życie / reż. Łukasz Grzegorzek / Polska 2021 / fabuła / 99’

Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się Joanna (Agata Buzek), bohaterka komedii obyczajowej Łukasza Grzegorzka („Kamper”, „Córka trenera”). Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego „Jo” prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie „wspaniałe”.

Pełny program wydarzenia

Wielkopolskie Lato Filmowe: Gniezno

Następnie pojechaliśmy do Gniezna, gdzie przez trzy dni od 7 do 9 września odbyły się trzy projekcje zestawów filmów krótkometrażowych: Letnie Czułości, Polskie obsesje oraz Oscar® Nominated Short Films – czyli wybrana przez Akademię piątka aktorskich filmów krótkometrażowych, wśród, których znalazła się również polska Sukienka.

Letnie czułości

Sentymentalne podróże po łotewskich salach kinowych, ekspresyjne wspomnienia stęsknionej matki, rozczulający obraz borykającymi się z problemami ojca czy barwna animacja o rodzinnych zagwozdkach. Czułość, z jakim twórcy i twórczynie filmowe podchodzą do swoich bohaterów sprawiają, że ta selekcja szortów staje się wyjątkowo emocjonalnym spotkaniem z krótką formą filmową.

Pełny program wydarzenia

Polskie obsesje

Pokaz pięciu wyselekcjonowanych filmów Konkursu Polskiego 14. Edycji Short Waves Festival. Polskie produkcje, który zdobyły najwięcej głosów publiczności, a ich niezwykłe i historie zachwyciły naszych widzów. Zajrzymy do kilku polskich domów, biur, samochodów, by poznać dobrze znane siostrzane zgrzyty, skonfrontować się z obrazem polskiej katolickiej rodziny, przyjrzeć się napiętej relacji pacjentki z lekarką, podążać za inspirującą historią Polki za granicą i dowiedzieć się, co niektórzy mogą robić ze spermą po ekscytujących miłosnych ekstazach.

Pełny program wydarzenia

Krótkometrażowe filmy aktorskie nominowane do Oscara®

Pięć wyjątkowych filmów, historii i pełnokrwiści bohaterowie. Widzowie będą towarzyszyć Henrikowi, który z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia (dosłownie!). Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji.

Letnie czułości w Poznaniu 

Wielkopolskie Lato Filmowe zakończyliśmy 23 września na poznańskim Placu Wolności, gdzie ponownie pokazaliśmy program, który widzowie mieli okazję zobaczyć podczas wydarzenia w Gnieźnie. 

Pełny program wydarzenia

Organizatorzy: Fundacja Ad Arte, Towarzystwo Ziemi Osieckiej
Finansowanie: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Gmina Osieczna
Partnerzy: Short Waves Festival, CRM, Antistatic