Szczegóły Konkursu Polskiego

W poprzednich latach zdecydowaliśmy się podzielić polskie produkcje na Konkurs Polski i Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, ale z potrzeby budowania mostów, a nie kroewania hermetycznych środowisk, postanowiliśmy o połączeniu konkursów w jedną całość. Wszystkich artystów i twórców, którzy regularnie zgłaszali filmy do Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych, zapraszamy w tym roku do przesyłania swoich prac do Konkursu Polskiego. 

Format konkursu staje się nieco bardziej rozszerzony – biorący pod uwagę zarówno produkcje szkół filmowych, ale także na kształtujące się projekty artystyczno-filmowe z pogranicza video-artu i kina eksperymentalnego. Zależy nam na prezentacji aktualnego polskiego kina krótkometrażowego w całości – nie pomijając amatorskich realizacji, form bardziej eseistycznych, wysoce produkcyjnie zrealizowanych filmów czy międzygatunkowych eksperymentów. Celem, jak zresztą od początków Short Waves Festival, jest przegląd filmów polskich, które najaktualniej podejmować będą tematy dotyczące otaczającej nas rzeczywistości, nie ograniczając się środkami języka filmowego; w odważny i nieschematyczny sposób kreując kino, które przekonywać będzie swoim szczerym i intrygującym przekazem. 

Rozwijane więc przez lata relacje z twórcami kina artystycznego i eksperymentalnego wykorzystywane będą, by stworzyć przestrzeń związków nieograniczonych specyfiką i formatem filmowym, ale by móc połączyć środowisko stricte filmowe z artystycznym. 

By stworzyć program filmowy ukazujący potencjał polskiego kina krótkometrażowego z każdej perspektywy, ale także, by mieć możliwość spotkań z artystami i twórcami z różnymi doświadczeniami artystycznymi i filmowymi. 

Jedynymi formalnymi ograniczeniami staje się czas – filmy nie mogą przekraczać 30 minut, a także forma realizacji – muszą być to produkcje lub koprodukcje polskie.

W razie wątpliwości zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę FAQ lub do naszych regulaminów konkursowych.

Wszystkie pozostałe pytania i wątpliwości prosimy kierować do koordynatorki konkursów Aleksandry Ławskiej na aleksandra@adarte.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.