Program konkursowy
Program konkursowy to najistotniejszy punkt całego programu festiwalowego, ukazujący nie tylko najnowsze trendy w krótkim metrażu, ale też prezentujący produkcje różnorodne, nietuzinkowe i intrygujące w swojej tematyce. Short Waves Festival oferuje bowiem aż 5 kategorii konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Dances with Camera, Urban View. Ponad 100 filmów z całego świata walczy o nagrody finansowe, o których decyduje nie tylko Jury złożone z międzynarodowych twórców i członków branży filmowej, ale także publiczność festiwalowa i Jury Młodych.



Program pozakonkursowy
Program pozakonkursowy to szereg pokazów tematycznych, możliwych do zobaczenia w kinach lub na świeżym powietrzu w przestrzeniach plenerowych. W tej sekcji znajdziemy między innymi pokazy filmów nominowanych do prestiżowych nagród tj. Oscarów czy Europejskich Nagród Filmowych; pasmo rozrywkowe, czyli nieco bardziej komercyjna strona krótkiego metrażu oferująca pokazy takie jak Comedy Shorts czy Horror Shorts; selekcje filmowe przeznaczone dla konkretnych grup wiekowych – dzieci z rodzicami, młodzieży czy seniorów przy okazji wspólnych spotkań na pokazach SWF for Kids, Teen Shorts i w Filmowym Klubie Seniora w Kinie Rialto; czy cykl seansów wieczornych odbywających się w klubie festiwalowym z prezentacją teledysków i filmów wprowadzających w nastrój imprezowo-taneczny m.in. Kinky Shorts, Friday Night Shorts i Awesome Shorts.



Fokusy tematyczne / geograficzne
Selekcje filmowe poświęcone co roku wybranemu krajowi lub regionowi geograficznemu, a także haśle festiwalowemu danej edycji, starannie przygotowywane przez kuratorów międzynarodowych wydarzeń lub festiwali filmowych. Short Waves Festival w poprzednich latach zabierało widzów w podróż do Azji Południowo-Zachodniej, Wielkiej Brytanii czy Libanu, a w tym roku zaprasza do zgłębienia kinematografii Austrii, zaś cztery zestawy tematyczne będą interpretowały hasło Mirror Mirror poprzez krótkie metraże komentujące przemiany współczesnego świata.



Pokazy specjalne
Pokazy w kinach, które stanowią mocny punkt programu Short Waves Festival – panorama filmów obiecujących młodych twórców, retrospekcje doświadczonych i nagradzanych autorów, zestawy produkcji prężnie rozwijających się agencji dystrybucyjnych czy znaczących szkół i instytutów filmowych. W poprzednich latach w ramach sekcji odbywały się takie pokazy filmowe jak przekrój twórczości Tomasza Popakula, kuratorski zestaw video-artu od agencji sixpackfilm czy selekcja niemieckich filmów tańca przygotowywana we współpracy ze stowarzyszeniem Tanzrauschen.



Poza kinem
Sekcja Poza Kinem to z jednej strony kompleksowo zaprojektowane wydarzenia, w których główną rolę pełnią filmy, a kontekst ich oglądania został dobrany ze szczególną precyzją, a z drugiej – swobodne połączenie sztuki audiowizualnej, muzyki i kolektywnego przeżywania wrażeń filmowych. Publiczność wychodząc poza salę kinową ma okazję doświadczyć niecodziennej formuły oglądania krótkiego metrażu m.in. podczas Random Garden Cinema – spotkań filmowych w prywatnych ogródkach Poznaniaków, których lokalizacja jest trzymana w tajemnicy przed widzami do momentu pokazu czy cyklu KINO FORMA – audiowizualnej podróży eksplorującej filmowo-muzyczne granice, która tym razem otworzy trzynastą edycję Short Waves Festival.


