International short film festival from Poznań, Poland.

Program

Program konkursowy

Program konkursowy to najistotniejszy punkt całego programu festiwalowego, ukazujący nie tylko najnowsze trendy w krótkim metrażu, ale też prezentujący produkcje różnorodne, świeże i intrygujące, zarówno w warstwie narracyjnej, jak i wizualnej. Short Waves Festival oferuje bowiem aż 5 kategorii konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Dances with Camera, Urban View. Około 100 filmów z całego świata walczy o nagrody finansowe, o których decyduje nie tylko Jury złożone z międzynarodowych profesjonalistów branży filmowej, ale także publiczność festiwalowa i Jury Młodych.

Program pozakonkursowy

Program pozakonkursowy to szereg pokazów tematycznych, możliwych do zobaczenia w kinach lub na świeżym powietrzu w przestrzeniach plenerowych. W tej sekcji znajdziemy między innymi pokazy filmów nominowanych do prestiżowych nagród tj. BAFTA Awards czy Europejskich Nagród Filmowych; pasmo rozrywkowe, czyli nieco bardziej komercyjna strona krótkiego metrażu oferująca pokazy takie jak Musical Shorts czy Queer Shorts; selekcje filmowe przeznaczone dla konkretnych grup wiekowych – dzieci z rodzicami, młodzieży czy seniorów przy okazji wspólnych spotkań na pokazach SWF for Kids, Teen Shorts i programów dla seniorów; czy cykl seansów wieczornych odbywających się w klubie festiwalowym z prezentacją teledysków i filmów wprowadzających w nastrój imprezowo-taneczny. 

Fokus

Selekcje filmowe poświęcone co roku wybranemu krajowi lub regionowi geograficznemu, a także retrospektywy najciekawszych młodych twórców, prominentnych filmowych talentów, a także szkół czy instytucji artystycznych i filmowych. Short Waves Festival w poprzednich latach zabierało widzów w podróż do Azji Południowo-Zachodniej, Libanu czy Austrii oraz przedstawiało przekrój twórczości Tomasza Popakula czy Laurynasa Bareisy, kuratorski zestaw video-artu od agencji sixpackfilm czy zaangażowanych produkcji hybrydowych z Kino Rebelde.

Poza kinem 

Sekcja Poza Kinem to z jednej strony kompleksowo zaprojektowane wydarzenia, w których główną rolę pełnią filmy, a kontekst ich oglądania został dobrany ze szczególną precyzją, a z drugiej – swobodne połączenie sztuki audiowizualnej, muzyki i kolektywnego przeżywania wrażeń filmowych. Publiczność wychodząc poza salę kinową ma okazję doświadczyć niecodziennej formuły oglądania krótkiego metrażu m.in. podczas Random Garden Cinema – spotkań filmowych w prywatnych ogródkach Poznaniaków, których lokalizacja jest trzymana w tajemnicy przed widzami do momentu pokazu czy wydarzeń audiowizualnych eksplorujące filmowo-muzyczne granice, które w zeszłych latach były prezentowane poprzez projekty takie jak Kino Forma czy live-act Rainera Kohlbergera.