International short film festival from Poznań, Poland.

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Image Alt

Program

Program konkursowy

Program konkursowy to najistotniejszy punkt całego programu festiwalowego, ukazujący nie tylko najnowsze trendy w krótkim metrażu, ale też prezentujący produkcje różnorodne, nietuzinkowe i intrygujące w swojej tematyce. Short Waves Festival oferuje bowiem aż 5 kategorii konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Dances with Camera, Urban View. Ponad 100 filmów z całego świata walczy o nagrody finansowe, o których decyduje nie tylko Jury złożone z międzynarodowych twórców i członków branży filmowej, ale także publiczność festiwalowa i Jury Młodych.

Program pozakonkursowy

Program pozakonkursowy to szereg pokazów tematycznych, możliwych do zobaczenia w kinach lub na świeżym powietrzu w przestrzeniach plenerowych. W tej sekcji znajdziemy między innymi pokazy filmów nominowanych do prestiżowych nagród tj. Oscarów czy Europejskich Nagród Filmowych; pasmo rozrywkowe, czyli nieco bardziej komercyjna strona krótkiego metrażu oferująca pokazy takie jak Comedy Shorts czy Horror Shorts; selekcje filmowe przeznaczone dla konkretnych grup wiekowych – dzieci z rodzicami, młodzieży czy seniorów przy okazji wspólnych spotkań na pokazach SWF for Kids, Teen Shorts i w Filmowym Klubie Seniora w Kinie Rialto; czy cykl seansów wieczornych odbywających się w klubie festiwalowym z prezentacją teledysków i filmów wprowadzających w nastrój imprezowo-taneczny m.in. Kinky Shorts, Friday Night Shorts i Awesome Shorts.

Fokusy tematyczne / geograficzne

Selekcje filmowe poświęcone co roku wybranemu krajowi lub regionowi geograficznemu, a także haśle festiwalowemu danej edycji, starannie przygotowywane przez kuratorów międzynarodowych wydarzeń lub festiwali filmowych. Short Waves Festival w poprzednich latach zabierało widzów w podróż do Azji Południowo-Zachodniej, Wielkiej Brytanii czy Libanu, a w tym roku zaprasza do zgłębienia kinematografii Austrii, zaś cztery zestawy tematyczne będą interpretowały hasło Mirror Mirror poprzez krótkie metraże komentujące przemiany współczesnego świata.

Pokazy specjalne

Pokazy w kinach, które stanowią mocny punkt programu Short Waves Festival – panorama filmów obiecujących młodych twórców, retrospekcje doświadczonych i nagradzanych autorów, zestawy produkcji prężnie rozwijających się agencji dystrybucyjnych czy znaczących szkół i instytutów filmowych. W poprzednich latach w ramach sekcji odbywały się takie pokazy filmowe jak przekrój twórczości Tomasza Popakula, kuratorski zestaw video-artu od agencji sixpackfilm czy selekcja niemieckich filmów tańca przygotowywana we współpracy ze stowarzyszeniem Tanzrauschen.

Poza kinem

Sekcja Poza Kinem to z jednej strony kompleksowo zaprojektowane wydarzenia, w których główną rolę pełnią filmy, a kontekst ich oglądania został dobrany ze szczególną precyzją, a z drugiej – swobodne połączenie sztuki audiowizualnej, muzyki i kolektywnego przeżywania wrażeń filmowych. Publiczność wychodząc poza salę kinową ma okazję doświadczyć niecodziennej formuły oglądania krótkiego metrażu m.in. podczas Random Garden Cinema – spotkań filmowych w prywatnych ogródkach Poznaniaków, których lokalizacja jest trzymana w tajemnicy przed widzami do momentu pokazu czy cyklu KINO FORMA – audiowizualnej podróży eksplorującej filmowo-muzyczne granice, która tym razem otworzy trzynastą edycję Short Waves Festival.