Program

Program

14. edycja Short Waves Festival odbędzie się w dniach 14-19 czerwca 2022 w Poznaniu i online.

6 czerwcowych dni to prawie 100 wydarzeń w 20 lokalizacjach przestrzeni miejskiej Poznania i blisko 300 filmów, w tym 89 konkursowych (5 konkursów: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Konkurs Urban View o architekturze, designie, miastach i ich mieszkańcach i Dances with Camera o tańcu, ruchu i ekspresji ciała zaklętych w oku kamery). W programie także rozrywkowe pasma tematyczne, takie jak Horror, Musical czy Queer Shorts; segment fokusowy prezentujący w tym roku m.in kinematografię Rumunii czy przegląd shortów nominowanych do prestiżowych nagród filmowych (BAFTA, Oscary, Europejskie Nagrody Filmowe); zupełnie nowa sekcja Long Story Short, czyli pokazy filmów pełnometrażowych i mniej znanych krótkich metraży wielkich reżyserów, m.in. Pedro Almodóvara i Luci Guadagnino; wydarzenia audiowizualne, muzyczne i wyjście poza salę kinową – seanse plenerowe, w klubach, galeriach czy prywatnych ogrodach Poznaniaków pod hasłem Random Garden Cinema. Pokazy Random Garden Cinema to autorski cykl pokazów Short Waves Festival. Lokalizacja jest trzymana w sekrecie do samego końca, a pokazy okraszone niezwykłą atmosferą intymnego garden party z zestawem filmów, przekąskami i specjalnie przygotowaną oprawą wizualną.

Pełny program festiwalu poznamy w połowie maja. Karnety i bilety wkrótce w sprzedaży!

Program konkursowy

Program konkursowy to najistotniejszy punkt całego programu festiwalowego, ukazujący nie tylko najnowsze trendy w krótkim metrażu, ale też prezentujący produkcje różnorodne, świeże i intrygujące, zarówno w warstwie narracyjnej, jak i wizualnej. Short Waves Festival oferuje bowiem aż 5 kategorii konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Dances with Camera, Urban View. Około 100 filmów z całego świata walczy o nagrody finansowe, o których decyduje nie tylko Jury złożone z międzynarodowych profesjonalistów branży filmowej, ale także publiczność festiwalowa i Jury Młodych.

Program pozakonkursowy

Program pozakonkursowy to szereg pokazów tematycznych, możliwych do zobaczenia w kinach lub na świeżym powietrzu w przestrzeniach plenerowych. W tej sekcji znajdziemy między innymi pokazy filmów nominowanych do prestiżowych nagród tj. BAFTA Awards czy Europejskich Nagród Filmowych; pasmo rozrywkowe, czyli nieco bardziej komercyjna strona krótkiego metrażu oferująca pokazy takie jak Musical Shorts czy Queer Shorts; selekcje filmowe przeznaczone dla konkretnych grup wiekowych – dzieci z rodzicami, młodzieży czy seniorów przy okazji wspólnych spotkań na pokazach SWF for Kids, Teen Shorts i programów dla seniorów; czy cykl seansów wieczornych odbywających się w klubie festiwalowym z prezentacją teledysków i filmów wprowadzających w nastrój imprezowo-taneczny.

Fokus

Selekcje filmowe poświęcone co roku wybranemu krajowi lub regionowi geograficznemu, a także retrospektywy najciekawszych młodych twórców, prominentnych filmowych talentów, a także szkół czy instytucji artystycznych i filmowych. Short Waves Festival w poprzednich latach zabierało widzów w podróż do Azji Południowo-Zachodniej, Libanu czy Austrii oraz przedstawiało przekrój twórczości Tomasza Popakula czy Laurynasa Bareisy, kuratorski zestaw video-artu od agencji sixpackfilm czy zaangażowanych produkcji hybrydowych z Kino Rebelde.

Poza kinem

Sekcja Poza Kinem to z jednej strony kompleksowo zaprojektowane wydarzenia, w których główną rolę pełnią filmy, a kontekst ich oglądania został dobrany ze szczególną precyzją, a z drugiej – swobodne połączenie sztuki audiowizualnej, muzyki i kolektywnego przeżywania wrażeń filmowych. Publiczność wychodząc poza salę kinową ma okazję doświadczyć niecodziennej formuły oglądania krótkiego metrażu m.in. podczas Random Garden Cinema – spotkań filmowych w prywatnych ogródkach Poznaniaków, których lokalizacja jest trzymana w tajemnicy przed widzami do momentu pokazu czy wydarzeń audiowizualnych eksplorujące filmowo-muzyczne granice, które w zeszłych latach były prezentowane poprzez projekty takie jak Kino Forma czy live-act Rainera Kohlbergera.